KONIN, RZGÓW. Spalili kobietę – wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!!!

PTTK

Nie udało się uratować kobiety, która wielu dała się we znaki, ale jednak którą bez wątpienia spora grupa też lubiła. Na dodatek postanowiono ja spalić. A to, co po niej pozostało, wrzucić do rzeki. A na imię miała właśnie Marzanna. Okrutnikami okazało się bractwo z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Koninie.

20 marca zorganizowali oni kolejny rajd ,,Spacerkiem po zdrowie”, tym razem pod nazwą ,,Topienie Marzanny”, na trasie Rzgów – Zakrzewek, o długości 5 km. Oto relacja Wandy Gruszczyńskiej.

,,Nad rzeczką Bawół opodal Zarzewka spotkali się uczestnicy Topienia Marzanny PTTK Konin. Linią SPACER MZK Konin dojechało 114 osób, które przeszły malowniczą trasę przez lasy rzgowskie. Rowerami z Konina i Wrześni przypedałowało 13 rowerzystów. Z wartkim nurtem strugi Bawół od Kuchar Kościelnych słynęły 3 kajaki. Reporter TV Konin Maciej Frąszczak przyjechał samochodem. Do konkursu na Marzannę stanęło 10 kukieł, wykonanych rękami młodzieży ze Sławska i Konina. Prokurator Magdalena Koziorowska (Gimnazjum Sławsk) wygłosiła mowę oskarżycielską przeciw Marzannie. Obrońcą był Marek Chlebicki, prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie. Mimo wielu argumentów i głośnego wsparcia stronników zimy sędzia Piotr Pęcherski wydał wyrok: Marzanny spalić, a prochy wrzucić do rzeki. I tak się stało. Zaświeciło słońce.

Tytuł MISS Wiosna ’2011 uzyskała Iza Pęcherska (3,5 roku), a MISTER Wiosna Maurycy Olszak (4 lata). Oboje byli najmłodszymi uczestnikami. Najliczniejszą grupą była 39-osobowa reprezentacja Zespołu Szkół w Sławsku. Odznakę “Turysta Ziemi Konińskiej” z rąk prezesa Oddziału PTTK w Koninie Andrzeja Łąckiego otrzymał Władysław Wojtulewicz. Linia SPACER odwiozła piechurów do Sławska i Konina. Na drugi etap pieszego spaceru z Rumina do Konina wybrało się 7 wspaniałych. Rowerzyści przejechali łącznie 42 km. Kajakarze dopłynęli do wsi Barłogi. I zaczęła się wiosna.”

Fotografie: W. Gruszczyńska, Piotr Pęcherski, Zbyszek Szczypkowski