GOLINA. Kacper, Melchior i Baltazar w szkole

Trzej Królowie SP Golina

6 stycznia obchodzone jest Święto Trzech Króli. Zapewne wielu z nas kojarzy słowa jednej z tradycyjnych kolęd: „Mędrcy świata monarchowie – gdzie spiesznie dążycie? Powiedzcież nam trzej królowie – chcecie widzieć Dziecię?…”. Dlaczego zatem ten fragment bożonarodzeniowej pieśni rozpoczyna ten artykuł? Wszystko to za sprawą niecodziennej przerwy międzylekcyjnej, tzw. „dwudziestki”, 5 stycznia w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Właśnie wtedy na korytarzu można było spotkać postaci mędrców ze Wschodu – Kacpra (Tobiasz Tomaszewski), Melchiora (Michał Domiszewski) i Baltazara (Marcin Derda).

Chłopcy z klasy V c w efektownych i przykuwających oko strojach z charakterystycznymi atrybutami złotem, kadzidłem i mirrą wzbudzili swoją obecnością – na dodatek w niespotykanych rolach niemałe zainteresowanie oraz uśmiechy na twarzach dzieci i nauczycieli.

Cieszy fakt, iż zachęta polonisty Przemysława Ciesielskiego spotkała się ze strony piątoklasistów z aprobatą i chęcią realizacji pomysłu. Warto dodać, że te kilkanaście minut przerwy między zajęciami pozwoliło na przypomnienie w taki sposób o obchodzonej 6 stycznia Uroczystości Objawienia Pańskiego oraz symbolice, znaczeniu zapisywania na drzwiach naszych domów liter K+M+B wraz z bieżącym rokiem.

Przemysław Ciesielski