KONIN. Naturalne karmienie, czyli o ekologicznym macierzyństwie

IS_IMG_5589

Ekomama, ekotata, ekomaluch, czyli rodzicielstwo w zgodzie z naturą” – to temat trzeciego spotkania dla przyszłych i obecnych Mam, z cyklu ,,Wybieram macierzyństwo”. 30 maja w Klubie Energetyk w Koninie uczestniczyło w nim ponad 50 osób, zarówno mamy, jak i ojcowie, którzy coraz chętniej i liczniej biorą udział w takich akcjach edukacyjnych. Z rodzicami na spotkanie przybyło również kilkanaścioro dzieci. Maluchy pod opieką pań z jednej ze szkół językowych spędziły czas w oddzielnej sali, gdzie uczyły się piosenek po angielsku. Pod koniec spotkania zaprezentowały to, czego się nauczyły podczas warsztatów. Najmłodsze dzieci mogły spędzić czas z mamami, bawiąc się w kąciku zabaw.

Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest ekologiczne rodzicielstwo i poznali dwa najważniejsze jego aspekty: wychowanie w bliskości i naturalne karmienie od pierwszych chwil życia. Warsztaty były okazją do spotkania się ze specjalistką chustonoszenia, Magdaleną Oleksy, która przybliżyła rodzicom ideę noszenia dzieci w chustach, zaprezentowała kilka przykładowych sposobów wiązania chust i pomogła odważnej mamie „zamotać” chustę z maluszkiem wtulonym w mamine ramiona. Drugą prelegentką była położna, Ilona Leszczyńska, która poinformowała o zaletach karmienia piersią, właściwościach mleka mamy i pokazała kilka najpopularniejszych pozycji dostawiania maluszka do piersi. Spotkanie majowe było również okazją do wysłuchania wystąpienia Joanny Piętki, przedstawiciela Polskiego Banku Komórek Macierzystych, która przybliżyła rodzicom temat związany z pobieraniem komórek macierzystych i wykorzystaniem krwi pępowinowej. Rodzice mogli dowiedzieć się, w leczeniu jakich chorób wykorzystywane są komórki macierzyste, jak długo można je bezpiecznie przechowywać i czy cały zabieg pobrania krwi pępowinowej jest bezpieczny dla mamy i dziecka.

Przy wejściu podczas rejestracji każdy z uczestników otrzymał torbę z upominkami od sponsorów spotkania, a pod koniec imprezy mógł wziąć udział w konkursie, w którym do rozlosowania były atrakcyjne nagrody.

Kolejne spotkanie z cyklu ,,Wybieram macierzyństwo” już 27 czerwca. Jego przewodni temat to: „Bezpieczne wakacje z maluszkiem”.

Karolina Stoicka