SOMPOLNO. 35 lat zespołu śpiewaczego ,,Kwiaciarki”

Zespół ,,Kwiaciarki” to jedna z wizytówek artystycznych gminy Sompolno. W tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia działalności. Uroczyste obchody odbędą się 27 października. Jak poinformował kierownik zespołu Eugeniusz Gawroński (pełni tę funkcję od 13 lat), na spotkaniu jubileuszowym zostanie zaprezentowana historia zespołu. ,,Kwiaciarki” zaprezentują też oczywiście program artystyczny. Oprócz tego z koncertem akordeonowym wystąpi Zenon Kosmalski.
Zespół ,,Kwiaciarki” tworzą: Janina Bednarska, Kazimiera Sosnowska, Maria Dryjańska, Jadwiga Stasiak, Barbara Tulisz, Janina Trawińska, Zofia Sobiecka, Anna Janicka, Bożena Kisielewska oraz kierownik Eugeniusz Gawroński.

Zespół śpiewaczy ,,Kwiaciarki” to jedna z wizytówek artystycznych gminy Sompolno

Jak czytamy w historii zespołu, 17 lutego 1978 roku 14 pań z Sompolna postanowiło utworzyć Koło Miłośników Kwiatów. Został wyłoniony zarząd, który opracował zadania dla nowo powstałego koła. Głównymi były: poznawanie tajników sezonowej uprawy kwiatów, rozwijanie czytelnictwa prasy ogrodniczej, wymiana sadzonek i nasion w celu wzbogacenia odmian, nowe nasadzania kwiatów i roślin na skwerach i rabatach w Sompolnie, w celu upiększenia miasta. Najważniejsze hasło, które przyświecało Miłośnikom Kwiatów 35 lat temu brzmiało: ,,Aby Polska była w kwiatach cała”. Ten cel grupa pań konsekwentnie realizowała.

W 1980 roku „Kwiaciarki” związały się artystycznie z nowo powstałym Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sompolnie, robiąc tam próby i koncerty. Dzięki wsparciu M-GOK znalazły się środki finansowe na zatrudnienie instruktora,wyjazdy i stroje dla zespołu. Pierwszym instruktorem został Alfred Łukaszewski.

Lista osiągnięć ,,Kwiaciarek” jest bardzo długa. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. A jego występy uświetniały uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie.

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA