STARE MIASTO. Koncert Pieśni Patriotycznej w Liścu Wielkim

2

Obchody Święta Niepodległości w gminie Stare Miasto zakończyły się Koncertem Pieśni Patriotycznej „Z pieśnią przez dzieje Polski”, 17 listopada w Zespole Szkół w Liścu Wielkim. To spotkanie muzyczne, którego pomysłodawczynią jest Wioletta Ratajczyk, na stałe wpisał się w tradycję gminnych obchodów 11 Listopada wraz z objęciem w 2010 roku funkcji dyrektora szkoły przez Agnieszkę Niekochańską.

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który składały się pieśni patriotyczne przeplatane cytatami z książek Henryka Sienkiewicza, którego rok jest obchodzony. Przypomnieli widzom, czym na przestrzeni lat był patriotyzm, jak się zmieniał i ewaluował. Mówili również o 1050. rocznicy Chrztu Polski i znaczeniu, jakie to wydarzenie wywarło na kształtowanie się ducha polskiego patriotyzmu. Koncert został przygotowany przez nauczycielki historii: Wiolettę Ratajczyk i Karolinę Tęczę.

Chór szkolny Bez nazwy, prowadzony przez nauczyciela muzyki Jerzego Kowalczyka, w trakcie koncertu zaprezentował m.in. pieśni: ,,Bogurodzica”, ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Rota”, ,,My Pierwsza Brygada”, ,,Kiedy żołnierze wracają”. Z największym aplauzem spotkała się jednak piosenka ,,Siekiera, motyka”, popularna w okupowanej Warszawie w czasie II wojny światowej, oraz współczesny utwór ,,Kocham Cię, Polsko”, stworzony na potrzeby programu telewizyjnego.

(Gmina Stare Miasto)