









O bezpieczną pracę w gospodarstwach rolnych należy dbać przez cały rok, także zimą. Temat przybliża kierownik Placówki Terenowej KRUS w Koninie Katarzyna Rzepecka-Andrzejak:
Z danych statystycznych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że corocznie ponad połowa wszystkich wypadków przy pracach w gospodarstwach rolnych jest spowodowana upadkami. Od 1 stycznia do 30 października bieżącego roku w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie odnotowano 50 zdarzeń wypadkowych w kategorii upadek osób, co stanowi ponad 57 % w ogólnej liczbie wypadków. Do upadków najczęściej dochodzi na nawierzchni podwórzy, pól czy ciągów komunikacyjnych oraz z drabin i schodów. Przyczyną większości upadków był zły stan nawierzchni (śliskie, grząskie, nierówne).
Praca rolnika uzależniona jest w szczególny sposób od pory roku oraz pogody. Większość prac w rolnictwie wykonuje się na otwartej przestrzeni. Zima jest okresem, kiedy rolnicy – szczególnie Ci pracujący na powietrzu – narażeni są na działanie niskich temperatur.
Występowanie opadów śniegu, gołoledzi, szadzi lub szronu może powodować istotne zagrożenia dla osób pracujących na otwartej przestrzeni. Krótszy dzień pracy i niesprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że zwiększa się zagrożenie wypadkowe. Warto zadbać o bezpieczeństwo w tym okresie.
Aby zmniejszyć ryzyko upadku: