STARE MIASTO. Półkolonie uwrażliwiły dzieci na potrzeby zwierząt

SM2

29 lipca w staromiejskiej bibliotece zakończył się wyjątkowy turnus półkolonii. Wyjątkowy, bo jego realizację sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Dzięki temu z oferty wypoczynku letniego mogły skorzystać bezpłatnie dzieci w trudniejszej sytuacji finansowej. Organizatorzy w programie położyli nacisk na uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt. Dlatego ten czas wypełniony był spotkaniami z naszymi „braćmi mniejszymi”.

Na początek bibliotekę odwiedził przesympatyczny Portugalczyk, a właściwe portugalski pies dowodny Frodo wraz ze swoimi opiekunkami z Respect Dog Ośrodek Terapii Behawioralnej i Zrozumienia Psa. Dzieci uczyły się, jak komunikować się z psem, a Frodo z ochotą prezentował swoje wyszkolenie zarówno w zakresie komend, jak i tropienia. Kolejny dzień to spotkanie z końmi w gospodarstwie agroturystycznym w Trójce. Dzieci dowiedziały się o ich zwyczajach, żywieniu i usposobieniu. Oczywiście nie mogło zabraknąć przejażdżek zarówno wierzchem, jaki i w bryczkach.

Kolejne dni upływały na wizytach w muzeum, na basenie, kinie. Ostatni punkt programu to wizyta w łódzkim zoo. W nowo otwartym Orientarium dzieci spotkały wspaniałych przedstawicieli fauny Azji Południowo-Wschodniej. Niedźwiedzie, orangutany, hipopotamy, płaszczki, rekiny – wymieniać można by bez końca. Jednak największe wrażenie zrobiła kąpiel słoni indyjskich, którą – dzięki specjalnej konstrukcji zbiornika – można obserwować pod powierzchnią wody. Niestety, podczas wizyty w zoo padło wiele informacji na temat okrucieństwa człowieka wobec zwierząt. Dlatego właśnie organizatorzy żywią nadzieję, że 30 ich podopiecznych po półkoloniach wzbogaci się o niezapomniane przeżycia, ale i empatię w stosunku do zwierząt. Warto dodać, że w półkoloniach uczestniczyły dzieci zarówno z Polski, jak i Ukrainy. To więc również kolejny krok na drodze do integracji i lepszego zrozumienia z naszymi sąsiadami.