KONIN. Prawnicy kupią kasę

IS_DSC02551

Najprawdopodobniej pod koniec stycznia rozpoczną się szkolenia z zakresu VAT , prowadzone przez Urząd Skarbowy w Koninie. Jak powiedział Konińskiej Gazecie Internetowej naczelnik US Tomasz Szafoni, będą mogli z nich skorzystać wszyscy zainteresowani.

Już teraz na stronie www.uskonin.lm.pl zamieszczono wiele użytecznych informacji dla podatników. Bezpośrednią pomocą służą też pracownicy Urzędu Skarbowego.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2011 roku obowiązują stawki VAT w wysokości 23 proc., 8 proc. i 5 proc. W pierwszym przypadku nastąpił wzrost o jeden procent. I ma to być jedynie czasowa uciążliwość finansowa, na 3 lata, czyli do 31 grudnia 2013 roku. Pociechą może być to, że w przypadku produktów żywnościowych, takich jak: świeży chleb, nabiał, niektóre przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki stawka VAT spadnie z dotychczasowych 7 proc. do 5 proc.

W tym roku więcej będzie kosztowała przyjemność obcowania ze słowem drukowanym. Wszystko w związku z wprowadzeniem najniższej przewidzianej prawem Unii Europejskiej 5-procentowej stawki VAT na książki, czasopisma specjalistyczne i nuty. Raczej nie pomoże to czytelnictwu.

W tym roku poszerzy się grupa podatników świadczących usługi, którzy będą musieli ewidencjonować obrót poprzez stosowanie kas rejestrujących. Od 1 maja dotyczyć to będzie m.in. usług prawniczych i pogrzebowych.

(na zdjęciu naczelnik Urzędu Skarbowego w Koninie Tomasz Szafoni)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA