KONIN. Arabskie przebudzenie

Janusz Onyszkiewicz

Europa musi być mocarstwem – powiedział 3 marca do studentów politologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie Janusz Onyszkiewicz, doradca ministra obrony narodowej. Jego zdaniem Unia Europejska mogła wymusić to, czego pojedynczy kraj nigdy nie byłby w stanie zrobić, na przykład przeciwdziałać naporowi tanich chińskich towarów.

Onyszkiewicz spotkał się z prezydentem miasta Józefem Nowickim. A w PWSZ wygłosił wykład: „Czy Europa jest bezpieczna? Arabskie przebudzenie”. Przedstawił się tu jako przeciwnik obecności Turcji w Unii Europejskiej, a zwolennik wejścia Ukrainy.

Na konferencji prasowej pozytywnie wypowiadał się o stanie polskiej armii. Podkreślił, że jest ona coraz lepiej wyposażona. A Polska w swoim budżecie przeznacza na obronę coraz większe środki finansowe, gdy tymczasem w innych krajach NATO-wskich tendencja jest odwrotna.

Janusz Onyszkiewicz był ministrem (dwukrotnie: 1992-1993 oraz 1997-2000) i wiceministrem obrony narodowej. Od 1989 do 2001 sprawował mandat posła na Sejm X, I, II i III kadencji, od 2004 do 2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego (do 2007 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, a od 2007 wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych PE). Obecnie jest jednym z czterech doradców ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

Organizatorem wizyty był Alfred Michalczyk, przewodniczący Koła Partii Demokratycznej w Koninie. Onyszkiewicz jest członkiem PD.

is_dsc04384

Picture 1 of 24

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA