GOLINA. Malują ustami

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Polsce jest ponad dwudziestu niepełnosprawnych artystów, którzy malują trzymając pędzel w ustach. Mają za sobą wiele wystaw w prestiżowych galeriach, a ich prace docierają do nas głównie poprzez wydawane co roku kalendarze i okolicznościowe kartki. Jednym z nich jest Jerzy Omelczuk. Artysta urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Już jako kilkunastoletni chłopiec zaczął malować ustami. Stworzył ponad cztery tysiące obrazów.

Od ponad dwudziestu lat jest stypendystą i członkiem Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami w Księstwie Lichtenstein. Działa również aktywnie w wydawnictwie AMUN (Artystów Malujących Ustami i Nogami) w Raciborzu, które zajmuje się rozprowadzaniem prac swoich członków w postaci kart świątecznych kalendarzy.

29 marca Jerzy Omelczuk wraz z żoną Bogusławą i opiekunem przybyli na zaproszenie Domu Kultury w Golinie do auli Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Tam właśnie odbyły się prelekcje artysty oraz dwa pokazy malowania ustami. Były one skierowane do uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego i młodzieży z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Dzieci i młodzież z niedowierzaniem obserwowali specjalnie dla nich zorganizowany pokaz pracy malarza. Bardzo sympatyczny przebieg miało także spotkanie Jerzego Omelczuka z dziećmi Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie.

(nadesłali: Damian Ciesielski, Przemysław Ciesielski)