TURYSTYKA. XII Ekspedycja Nadwarciańska, 3-5 czerwca 2011

1

Ekspedycja przemierzy przez 3 powiaty: wrzesiński, słupecki i koniński oraz przez gminy: Pyzdry, Zagórów, Lądek, Rzgów. Łącznie do pokonania będzie 55 kilometrów. Impreza organizowana jest w myśl przysłowia: ,,Cudzie chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie’’. I przygotowana jest także z myślą o tych turystach, którzy za niewielkie pieniądze chcą miło spędzić wolny czas.

Organizacja Turystyki Nadwarciańskiej zaprasza wszystkich miłośników turystyki pieszej do wzięcia udziału w 3-dniowym rajdzie szlakiem Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Odbędzie się on pod hasłem: „Szlakiem Puszczy Olędrów”.Od dwunastu lat staramy się, aby nasza impreza była coraz bardziej atrakcyjna, a aktywny wypoczynek w dolinie Warty przyniósł pożytek wszystkim wędrowcom.

Wędrówka skierowana jest do grupy turystów indywidualnych oraz do grup zorganizowanych (szkoły, gimnazja, kluby, organizacje). W ciągu trzech dni pokonamy całą długość Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Noclegi będą pod namiotami i w gospodarstwie agroturystycznym. Rajdowi towarzyszyć będą takie atrakcje. jak: pikniki staropolskie, biesiady przy ognisku, turniej strzelecki, zwiedzane muzeum, loteria fantowa, zabawa dyskotekowa i wiele innych ciekawostek. Jednak gwoździem programu jest trasa wyprawy, która wiedzie przez dzikie zakątki nadwarciańskiej doliny. Ekspedycja przemierzać będzie szlakami wytyczonymi przez organizatora wyprawy. Wiele różnią się od tych wytyczonych przez PTTK, czy NPK. Są urozmaicone i wiodą przez niekończące się połacie zielonych łąk, pastwisk, przez trzcinowiska i gęstwiny. W okresie wiosennym w Parku jest wiele miejsc podmokłych, dlatego niewykluczone są przeszkody wodne. Brodzenie w ciepłej wodzie przypadło do gustu szczególnie młodym piechurom.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne przewodnictwo, ubezpieczenie dla każdego uczestnika ekspedycji, a ponadto: transport bagaży ciężkich do miejsc noclegowych, wyżywienie (pikniki przy ognisku), napoje chłodzące, udział w loterii (główna nagroda – rower turystyczny), staropolska biesiada. Koszt uczestnictwa to 45 zł/osoba (rabat dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób).

Impreza ma charakter otwarty i kierowana jest zarówno do turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Z doświadczeń wynika, że najchętniej w rajdzie bierze udział młodzież szkolna oraz gimnazjalna. Przedział wiekowy turystów jest jednak zróżnicowany, od 9 do 65 lat.

Ekspedycja jest doskonałą formą aktywnego wypoczynku, przeznaczoną dla miłośników turystyki pieszej i dzikiej przyrody. Staramy się łączyć wędrówkę z elementami edukacji ekologicznej oraz formami ekoturystyki i agroturystyki. Trzy dni spędzone w Parku to aktywny wypoczynek, integracja środowisk turystycznych, a także popularyzacja wiedzy o walorach przyrodniczych i kulturowych Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Przygotowaliśmy kilka wariantów tras do wyboru, krótsze i dłuższe, łatwe i trudniejsze. Zapisy przyjmowane będą do końca maja 2011 roku.

Tomasz Frankowski – główny organizator, tel.kom. 504 106 305, e-mail: fraannek@poczta.onet.pl