KONIN, POWIAT KONIŃSKI. 17 pijanych kierowców

kontrola_16

Długi weekend na drogach miasta i powiatu konińskiego minął dość spokojnie i bezpiecznie. W czasie 5 ostatnich dni doszło tylko do jednego wypadku, w wyniku którego jedna osoba odniosła obrażenia ciała. Jednakże ten czas był bardzo pracowity dla konińskich policjantów ruchu drogowego, którzy wspólnie ze strażnikami miejskimi i funkcjonariuszami inspekcji drogowej czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących. W czasie prowadzonych kontroli funkcjonariusze uniemożliwili dalszą jazdę 5 pijanym kierowcom pojazdów samochodowych i 12 pijanym rowerzystom. Policjanci zatrzymali kilkadziesiąt dowodów rejestracyjnych i nałożyli ponad sto mandatów karnych za ujawnione przypadki łamania przepisów ruchu drogowego.

Policyjna akcja związana z długim weekendem czerwcowym rozpoczęła się w środę. Nad bezpieczeństwem podróżujących  czuwało kilkadziesiąt policjantów ruchu drogowego, również strażnicy miejscy i funkcjonariusze inspekcji transportu drogowego. W akcji uczestniczyły też policyjne motocykle, radiowozy z wideorejestratorami – zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane. Policjanci sprawdzali przede wszystkim prędkość, z jaką jechali kierowcy, a także ich trzeźwość. Kontrolowali też, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Policjanci za ujawnione przypadki łamania przepisów ruchu drogowego i stwarzanie zagrożenia na drodze nałożyli około130 mandatów karnych. Natomiast w wyniku stwierdzonej niesprawności pojazdu zatrzymali 59 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci od początku weekendu apelowali, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Mimo to od środy zatrzymali 5 pijanych kierowców i 12 pijanych rowerzystów. Zgodnie z przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila – kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

(źródło: KMP w Koninie)