STARE MIASTO, KONIN. Sprzątanie świata

IS_10

8 września odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2011 na Ziemi Konińskiej z Mirą Stanisławską-Meysztowicz”, nad którą patronat objęli: Prezydent Miasta Konina, Starosta Koniński oraz Wójt Gminy Stare Miasto. Fundację Nasza Ziemia uznała akcję za ogólnopolską inaugurację Sprzątania Świata. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Beata Białas, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żdżarach, Rolę koordynatora przyjął Związek Międzygminny Koniński Region Komunalny. W akcję włączyły się szkoły z terenu gminy Stare Miasto.

Gminne Obchody Sprzątania Świata uroczyście rozpoczęto w Zespole Szkół w Żychlinie. Tam każda ze szkół poinformowała o swoich dokonaniach w zakresie edukacji ekologicznej. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci. Potem poszczególne szkoły przeprowadzały akcję sprzątania świata w swojej najbliższej okolicy.

W spotkaniu wzięła udział Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia, inicjatorka Akcji Sprzątania Świata w Polsce. Akcji na terenie gminy towarzyszyło zbieranie elektrośmieci. W Starym Mieście, Żychlinie oraz Żdżarach mieszkańcy gminy mogli oddać problemowe odpady z gospodarstw domowych, otrzymując za nie drzewko – świerki ofiarowane przez Nadleśnictwo Konin. Do zbiórki elektrośmieci firma Hydrostal Sp. z o. o. udostępniła nieodpłatnie specjalny samochód.

Delegacje szkół z gminy Stare Miasto uczestniczyły następnie w inauguracji ogólnopolskiej Sprzątania Świata w Koninie. W Parku im. Chopina w Koninie zasadzono pamiątkowy dąb. Uczestnicy spotkania włączyli się w prace porządkowe. W Gimnazjum nr 6 serwowano grochówkę. Podsumowanie odbyło się w Konińskim Domu Kultury, gdzie uczestnicy mogli bliżej poznać Mirę Stanisławską- Meysztowicz. Spotkanie w KDK uświetniły występy dzieci i młodzieży, przede wszystkim z terenu gminy Stare Miasto. Jak zawsze znakomicie zaprezentował się zespół Uśmiech z Liśca Wielkiego, Interwałki z Żychlina, zespół Lawina oraz solistki przygotowane przez Beatę Górną w Świetlicy Wiejskiej w Starym Mieście.

Obchodom Sprzątania Świata nie dopisała pogoda – padał deszcz i było chłodno. Niesprzyjające warunki atmosferyczne równoważył jednak zapał i uśmiech uczestników akcji.

Podsumowując Akcję Sprzątania Świata jej uczestnicy doszli do wniosku, że ich wspólnym marzeniem jest świat czysty i piękny

.

Luiza Kędracka