KONIN. 90 lat Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika

Zespół Szkół im. M.Kopernika

Już 90 lat ma Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Na jubileuszu w hali ,,Rondo”’ pojawiło się ponad tysiąc osób: uczniowie, nauczyciele, absolwenci, liczna grupa przyjaciół. Dyrektor Tomasz Kucharczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest to, aby szkoła miała duszę, czyli przekazywała nie tylko wiedzę, ale także wartości patriotyczne i ogólnoludzkie, wychowywała ludzi, na których można liczyć.

Jubileusz był okazją do przedstawienia bogatej historii. Wydano także okolicznościową monografię, z dużą ilością zdjęć. Jest tam m.in. wywiad z dyrektorem szkoły w latach 1961 – 1975 Aleksandrem Kozłowskim (nie zabrakło go na jubileuszu). Na pytanie, jakie zasady i wartości były najważniejsze w okresie pełnienia przez niego tej funkcji, odpowiedział: Przede wszystkim obowiązkowość i dyscyplina, twarda dyscyplina. Najważniejsza była frekwencja na czas uczniów i pracowników. Stałem o 8 rano przy wejściu do szkoły i zerkałem na wygląd każdego ucznia. Kontrolowałem, czy jest tarcza na ramieniu, czy włosy odpowiedniej długości.

Na uroczystości było wiele życzeń i wyróżnień. I część artystyczna, w której zaprezentowali się nie tylko obecni uczniowie, ale także absolwenci. Odśpiewali oni nawet Desideratę: ,,Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, choćby była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

is_045

Picture 1 of 124