KONIN. Debiuty – „Sala samobójców” najlepsza

Widzowie zakończonego w niedzielę, 27 listopada, Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” w Koninie wybrali najlepszy film tego wydania. Została nim „Sala samobójców” w reżyserii Jana Komasy, ze zdjęciami Radka Ładczuka. Jak poinformował nas autor zdjęć, ich film zyskał nie tylko szereg nagród, lecz przede wszystkim publiczność. Do tej chwili w Polsce „Salę” oglądało 900 tysięcy widzów.

Pośród filmów, na które głosowała publiczność, znalazło się 8 tytułów: „Ki” w reż. Leszka Dawida, „Ewa” w reż. Adama Sikory i Ingmara Vilquista, „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, „Daas” wyreżyserowany przez Adriana Panka, „Prosta historia o miłości” w reż. Arkadiusza Jakubika, „Nie ten człowiek” Pawła Wendorffa, „Kret” Rafaela Lewandowskiego i „Sala samobójców” w reż. Janka Komasy.

Konińskie „Debiuty” to również pokazy specjalne, wydarzenia towarzyszące i spotkania z twórcami. W tym roku gośćmi wydarzenia byli: aktor Teatru Narodowego w Warszawie i reżyser filmów niezależnych Wojciech Solarz (m.in. „Jasminum”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą” „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „1920. Bitwa Warszawska”, ostatnio – „80 milionów”); aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Bartosz Turzyński (m.in. „Przebacz” w reż. Marka Stacherskiego, Nagroda Publiczności na XVII PPFF „Debiuty” w Koninie), odtwórca głównej roli w debiutanckiej produkcji Pawła Wendorffa „Nie ten człowiek”; wymieniony Paweł Wendorff – scenarzysta, producent, operator filmowy oraz Radosław Ładczuk, autor zdjęć do filmu „Sala samobójców” w reżyserii debiutanta, Jana Komasy, obsypany nagrodami przez Czytelników miesięcznika „Film” (Złote Kaczki za scenariusz, zdjęcia, rolę męską i za film sezonu 2010/2011 i m.in. Nagroda Publiczności na XV PPFF „Debiuty” w Koninie za nowelowy film „Oda do radości”, 2005).

Dodajmy, że XXI Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” w Koninie zainaugurował Salon Poezji Anny Dymnej, poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza. Wiersze poety, który niedawno obchodził 90. urodziny, czytali Ignacy Gogolewski i Wojciech Solarz. Gospodarzem imprezy towarzyszącej był koniński aktor Szymon Pawlicki. Artystom towarzyszyło muzyczne trio jazzowe: „Hand Made Ensemble” – Ksawery, Szymon, Maurycy Wójcińscy. Widzowie obejrzeli też dokument TVP SA, zrealizowany przez Elżbietę Sitek – „Tadeusz Różewicz o poezji”.

W pokazach specjalnych, adresowanych także do młodzieży ponadgimnazjalnej, publiczność oglądała niezależne obrazy Wojtka Solarza (rola męska w „Odwyku” Krzysztofa Jankowskiego oraz „Norbert Juras i Syn” w jego reżyserii), Andrzeja Barańskiego („Parę osób, mały czas”), Antoniego Krauzego („Czarny czwartek”), Janusza Morgensterna („Do widzenia, do jutra”) oraz w Debiutach Mistrza – dokument „Szkoła Podstawowa” i fabuła „Rebus” w reżyserii zmarłego w tym roku Tomasza Zygadło.

XXI PPFF „Debiuty” odbywał się od 23-27 listopada 2011 w Kinie Studyjnym „Centrum” w Koninie.

Iza Bobrowska, rzecznik prasowy KDK