ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Ode mnie coś dobrego dla ciebie

Mikołajki

W grudniu, nie tylko 6 grudnia, jednym z bohaterów kultury masowej, sklepów i stosunków międzyludzkich jest Święty Mikołaj. W tę postać wcielają się tłumy osób, zazwyczaj zapominając, jak szlachetna i zobowiązująca to postać. Święty Mikołaj, biskup Miry, podobno cały majątek rozdał biednym. Współcześnie takie poświęcenie uchodziłaby za szaleństwo. Lub zwykłą głupotę. Zakładanie mikołajkowych czapek ma jednak sens. Przypomina, że zawsze drugiemu człowiekowi można dać coś dobrego. I że warto to robić. O mikołajkowym nastroju w Szkole Podstawowej w Golinie pisze Justyna Szczot, a spotkaniu ze Świętym Mikołajem w Bibliotece Publicznej w Przyjmie – Anna Nawrocka.

GOLINA. SP – Każdy może zostać Świętym Mikołajem
Każdy może zostać Świętym Mikołajem. Jedni upodabniają się do jego wyglądu, inni naśladują go czynem. Jakkolwiek jest, warto z tej postaci brać przykład. Tak też było w Szkole Podstawowej w Golinie. ,,Mikołajki” stały się wspólnym świętem, przypominającym, że zawsze można dać coś dobrego innym. Uczniowie zgodnie z tradycją założyli czerwone czapki świątecznego ulubieńca, by w mikołajkowym nastroju dobrze się bawić. W tę akcję zaangażowali byli również rodzice i nauczyciele, którzy pomogli Mikołajowi w rozdawaniu dzieciom upominków.
Justyna Szczot

GOLINA (PRZYJMA). Spotkanie z Mikołajem w bibliotece
Uwielbiają go wszyscy – dorośli i dzieci, bogaci a także biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Święty Mikołaj odwiedza nas 6 grudnia oraz w wieczór wigilijny, przynosząc prezenty milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je pod poduszką, w skarpetach, bucikach czy pod choinką. Zazwyczaj ubrany jest w czerwony płaszcz. Ma długą, białą brodę, a na plecach dźwiga ogromny wór z podarkami.
Biblioteka Publiczna w Przyjmie postanowiła upamiętnić tradycję związaną z osobą ulubionego świętego wszystkich dzieci. Zorganizowano tam lekcje biblioteczne, których motywem przewodnim był właśnie Święty Mikołaj oraz zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dzieci miały okazję poznać historię Św. Mikołaja, a później sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania. Dużo emocji wywołały zabawy i zgaduj-zgadule o zimie. Ponadto dzieci własnoręcznie wykonały kartki świąteczne, a także ozdoby na choinkę, którymi udekorowały biblioteczne drzewko.
Najmłodsi – 5 i 6-latkowie – wraz z wychowawczynią Magdaleną Lewandowską z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Przyjmie również wzięli udział w zajęciach. Maluchy wysłuchały opowiadania „Pomocnik Mikołaja” oraz wykonały prace przedstawiające Gwiazdora i bałwanka. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć otrzymał z rąk bibliotekarki, a także autorki niniejszego artykułu słodki upominek.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim czytelnikom odwiedzającym bibliotekę w Przyjmie życzymy wielu radosnych i ciepłych chwil oraz odpoczynku przy rodzinnym stole w gronie najbliższych.
Anna Nawrocka

zdjęcia: nr 1 – SP Golina, nr 2, 3, 4 – Biblioteka w Przyjmie

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA