OSIEK MAŁY. Dożynki Gminne

Dożynki Gminne Osiek Mały

2 września rolnicy z gminy Osiek Mały mieli swoje święto. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Dębów Szlacheckich. Za zbiory dziękowano na mszy świętej. Po niej wręczono gospodarzowi gminy – wójtowi Markowi Górczewskiemu – chleb upieczony z tegorocznej mąki. Zgodnie z tradycją chleb podzielono i rozdano uczestnikom dożynek.

Po części oficjalnej i wystąpieniu wójta, w którym nie zabrakło podziękowań dla rolników, rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły muzyczne. Dzięki hojności sponsorów wszyscy obecni na Dożynkach Gminnych mogli za darmo zjeść grochówkę, kiełbaskę i kaszankę. Dzieci miały możliwość korzystania ze zjeżdżalni oraz innych atrakcji.

Dożynki Gminne zostały zorganizowane przez kierownictwo samorządu i Radę Gminy Osiek Mały, przy wsparciu licznych sponsorów. Jednym z głównych sponsorów był GAZ-SYSTEM S.A.

—————————

Na terenie Gminy Osiek Mały Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. prowadzi budowę Gazociągu Gustorzyn-Odolanów. Gazociąg o długości 168 km i średnicy 700 mm zlokalizowany jest na obszarze województw kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Trasa inwestycji przebiegać będzie na terenie gmin: Babiak, Osiek Mały, Koło, Kościelec, Brudzew, Turek, Przykona, Malanów, Mycielin, Ceków Kolonia, Żelazków, Blizanów, Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice i Odolanów.

GAZ-SYSTEM S.A. uzyskał wszystkie niezbędne decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie robót budowlanych. Wykonawcą robót jest firma ZRUG z Poznania.

W gminie Osiek Mały długość odcinka gazociągu wynosi 3.8 km. Wszyscy właściciele zostali powiadomieni o zajęciu gruntu na cele budowlane. Obecnie trwają następujące prace: rozwożenie rur na plac budowy, odhumusowanie terenu, badania archeologiczne i prace geodezyjne. Inwestycja jest ściśle połączona z budową terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (tzw. terminalu LNG), który budowany jest obecnie w Świnoujściu i ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Planowany termin zakończenia całej inwestycji to marzec 2014 roku.

Więcej informacji na temat budowanego gazociągu Gustorzyn-Odolanów można znaleźć na stronie: http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/gustorzyn-odolanow/

Informacja o procedurze odszkodowań znajduje się w załączniku.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z  Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., ul. Grobla 15, 61-859 Poznań.  Więcej informacji o spółce na stronie www.gaz-system.pl