ŚLESIN. 200 lat Bramy Napoleona

Brama 1

15 i 16 września w Ślesinie świętowano 200. rocznicę wzniesienia Bramy Napoleona. Obchodom towarzyszyło wiele wydarzeń, m.in.: uroczysta sesja, wystawa eksponatów z Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach, odsłonięcie popiersia Napoleona, konna parada cesarza w asyście francuskich żołnierzy, występy artystyczne oraz wiele innych.

Uroczystości na ślesińskim rynku Orkiestra Dęta rozpoczęła wykonaniem narodowych hymnów Francji i Polski. Wśród gości był także Konsul Honorowy Republiki Francuskiej w Poznaniu prof. dr hab. Tomasz Schramm. Licznie zgromadzonych ślesiniaków i osoby spoza miasta powitał Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin Mariusz Zaborowski. – Dzisiejsza uroczystość to po obchodach 650-lecia nadania Ślesinowi praw miejskich, najważniejsze wydarzenie dla jego mieszkańców. Brama Napoleona odzyskuje swoją świetność. Staje się wizytówką regionu i całego województwa wielkopolskiego. Dla nas jest największym dobrem – mówił. Następnie dr Elwira Jeglińska przedstawiła krótki zarys historii Ślesina i okolic. Jak potwierdzają źródła historyczne, francuski przywódca przejeżdżał przez to miasto dwa razy: w 1806 i incognito w 1812 r. Przy jego drugiej wizycie stała już Brama, którą kilka dni temu udało się odrestaurować. Do związków polsko-francuskich odniósł się także Szymon Pawlicki, który dzień wcześniej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ślesin, czytając fragmenty „Pana Tadeusza” związane z nadziejami Polaków pokładanymi w Napoleonie Bonapartem. Przeszłość Ślesina i jego mieszkańców można było także odnaleźć na fotografiach, które w specjalnych gablotach ustawiono na rynku.

Wiele emocji wzbudziło pojawienie się jadącego konno Napoleona w asyście grupy francuskich żołnierzy. Po powitaniu na rynku powiedli oni zgromadzonych, wraz z Orkiestrą Dętą, w stronę odnowionego Łuku Triumfalnego, a potem do ślesińskiego parku. Tam odsłonięto popiersie Napoleona Bonapartego. Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Burmistrz Mariusz Zaborowski i Konsul Tomasz Schramm. Następnie wszyscy zgromadzili się wokół grupy rekonstrukcyjnej, która w oryginalnych mundurach i uzbrojeniu zaprezentowała ówczesne sposoby prowadzenia walk.

Tymczasem na scenę zaproszono chętnych do udziału w konkursach edukacyjnych. Związane one były tematycznie z historią Ślesina i Bramy Napoleona. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe. Przed publicznością zaprezentowali się także mieszkańcy w strojach, jakie dawniej nosiły panny, mężatki i mężczyźni. Zostały one uszyte podczas warsztatów, w których uczestniczyły panie z kół gospodyń z terenu gminy. Stroje omówiła dr Elwira Jeglińska. Ona także, razem z dr Piotrem Gołdynem, zaprezentowała napisaną przez nich książkę „Tajemniczy Ślesin”. Lekturę tę chętni mogli otrzymać za darmo wraz z autografami autorów. Na scenie wystąpili także ślesińscy gimnazjaliści, uczestniczący wcześniej w warsztatach tańca ludowego. Pokazali, że nawet w ciągu czterech godzin można nauczyć się tańczyć polkę po ślesińsku.

Kilkanaście kół gospodyń z terenu naszej gminy przygotowało stoiska, na których królowały regionalne potrawy. Kuchnia ochweśnicka i tym razem przypadła uczestnikom święta do gustu, bowiem przysmaki szybko znikały ze stołów. A na scenie z wielką energią i pasją grał, tańczył i śpiewał Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Po nich polskie i francuskie piosenki zaśpiewały licealistki z Radziejowa – Natalia Młodzik i Joanna Linkowska, laureatki wielu ogólnopolskich konkursów. Artystyczne prezentacje kontynuowała kapela Dębowiacy z Sompolna, a po niej nasze rodzime zespoły – Relaks z Lichenia i Venus. W parku przygotowano też warsztaty rzemieślnicze, podczas których można było przyjrzeć się pracy garncarza, osoby wyrabiającej świece czy zaopatrzyć w monetę z wizerunkiem Bramy Napoleona.

Wieczorem podsumowano też Ligę Sołecką. Nagrody wręczali Burmistrz Mariusz Zaborowski i Przewodniczący Rady Stanisław Chrzanowski. Trzy najlepsze drużyny – 1. Marianowo, 2. Piotrkowice, 3. Szyszyńskie Holendry – uhonorowano nagrodami pieniężnymi, a kapitanom wszystkich zespołów przekazano także piłki i dyplomy. Podziękowania otrzymały również osoby dbające o stan boisk, na których rozgrywano mecze.