ŚLESIN (LICHEŃ). 26 litrów krwi

3

26 litrów krwi udało się zebrać w trakcie kolejnej akcji krwiodawstwa, która odbyła się w Licheniu Starym. Z 63 osób, które pojawiły się w budynku licheńskiej Szkoły Podstawowej i zadeklarowały chęć oddania krwi, 58 udało się to zrobić. Akcję zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi „Strażak” w Licheniu Starym. Działa on od 5 lat.

Akcje krwiodawstwa organizowane są trzy lub cztery razy w roku. Na każdej z nich pojawia się co najmniej 50 osób, które wolontarialnie chcą oddać krew. Nie otrzymują za ten gest dobrej woli żadnych gratyfikacji finansowych. Jak wszyscy jednogłośnie podkreślają, wystarczającą rekompensatą jest świadomość, że mogą uratować komuś życie. Jedną z osób, które ostatnio oddały krew w Licheniu, jest Agnieszka Korytkowska z Konina. W akcjach stara się uczestniczyć regularnie: – Należy pokonać lęk. Ludzie najbardziej boją się wkłucia i pobrania krwi. A cała reszta to przyjemność. Myślę, że warto, ponieważ nigdy nie wiadomo co nas w życiu spotka, i to jest chyba najważniejsze.

Podczas licheńskiej akcji wszystkie osoby, które oddały krew miały możliwość wylosowania jednego z upominków, które udało się pozyskać organizatorom od sponsorów. – Postanowiliśmy zrobić loterię, aby urozmaicić tę akcję. Pozyskaliśmy kilka nagród, wśród których są: kolacja w hotelu ATUT w Licheniu, bilety do kina, upominki z piekarni Dalen, pizza z pizzerii Gruby Benek oraz gadżety klubowe – wyjaśniła Elżbieta Musielewska z klubu HDK „Strażak” z Lichenia.

Zainteresowanie akcją było bardzo duże. Świadczy to przede wszystkim o zmianie podejścia do honorowego oddawania krwi. Coraz więcej osób rozumie, że to bardzo ważny gest w stosunku do drugiej osoby. Samo pobranie krwi wykonywane jest w warunkach sterylnych, a mit o bólu podczas pobrania zostaje obalony po pierwszym pobraniu.

Krew ludzka jest jedynym lekarstwem, którego nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Krew w odpowiednich warunkach może być przechowywana od 35 do 42 dni. Pobieraniem zajmują się Regionalne Centa Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na terenie powiatu konińskiego krew można oddać w oddziale RCKiK, który znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie na ul. Wyszyńskiego, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 11:00.

Robert Adamczyk

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA