KONIN. W poszukiwaniu europejskiej pamięci

1

I Liceum im. T. Kościuszki w Koninie od 2004 roku bierze udział w różnych formach międzynarodowego projektu Comenius. Od ubiegłego roku w ramach tego projektu polscy uczniowie pracują razem z młodzieżą z Hiszpanii, Turcji i Niemiec pod hasłem ,,Towards a European Remembrance” (,,W poszukiwaniu europejskiej pamięci”).

W okresie od 20 do 27 kwietnia grupa 5 licealistów wraz z opiekunką Pauliną Grzejszczak przebywała w Niemczech w Bawarii w szkole partnerskiej Katharinen Gymnasium w Ingolstadt, gdzie brała udział w odbywającej się w języku angielskim symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Młodzież dyskutowała na dwa tematy: ,, Czy dozwolona jest sprzedaż ludzkich organów?” oraz ,,Testowanie kosmetyków na zwierzętach – za i przeciw”. W obradach oprócz uczniów I Liceum i ich kolegów z programu Comenius z Hiszpanii, Turcji i Niemiec brała również udział grupa młodzieży z Serbii.

Podczas pobytu młodzież uczestniczyła w lekcjach w szkole partnerskiej i przygotowywała wielokulturowe projekty, zwiedziła Monachium oraz malownicze miasto Rothenburg ob der Tauber (słynie z ozdób choinkowych, tu Boże Narodzenie trwa przez cały rok).

Koordynatorami całego projektu są Emilia Bugaj oraz Grzegorz Szopa.