KONIN. Ślubowanie klas mundurowych w Zespole Szkół CKU

IS_DSC_0109

5 listopada na placu przed budynkiem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie odbyła się II przysięga pierwszych klas mundurowych: Liceum Ogólnokształcącego (klasy o profilu policyjnym i bezpieczeństwa wewnętrznego) oraz – po raz pierwszy w progach CKU – technikum ekonomicznego (o specjalności „służba celna”). Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, wystawienia posterunku honorowego przy popiersiu patrona szkoły Stefana Batorego oraz złożenia prezydentowi Konina Józefowi Nowickiemu meldunku o gotowości do rozpoczęcia przysięgi.

W tym ważnym dla szkoły wydarzeniu oprócz nauczycieli, uczniów oraz rodziców wzięło udział wielu oficjalnych gości, m.in. prezydent Konina Józef Nowicki, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Służby Celnej z Poznania, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele OSP Starówka. Przybyły również przedszkolaki z Przedszkola „Kosmatek” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, a także wielu gimnazjalistów. Słowa do młodzieży realizującej innowacyjny program klas mundurowych skierowali dyrektor ZS CKU Krzysztof Pachciarz oraz prezydent Józef Nowicki. W swoim wystąpieniu dyrektor podkreślił, jakie znaczenie ma dzień przysięgi i jej treść w wypełnianiu obowiązków szkolnych, jakie wyzwania czekają umundurowaną młodzież. Ten dzień był wyjątkowy dla szkoły z innego powodu – dyrektor Krzysztof Pachciarz podpisał porozumienie o współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Koninie.

Miłym akcentem był pokaz musztry obowiązkowej i paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych.. Na zakończenie części oficjalnej uczniowie przemaszerowali krokiem defiladowym ulicą Wodną, na bulwarach salutując dyrektorowi szkoły i honorowym gościom.

Pierwsza część uroczystości zakończyła się defiladą, a na dziedzińcu szkoły czekały imprezy towarzyszące. Jak to na przysięgach wojskowych bywało, nie mogło zabraknąć „grochówki” oraz kiełbaski z ogniska lub z grilla. Oprócz pokazu musztry paradnej i obowiązkowej obecni mieli okazję obejrzeć pokaz judo z komentarzem trenera Marka Grabowskiego. Specjalnie na tę okazję przyjechali policjanci pracujący na co dzień z psem, prezentując krótką scenkę ujęcia sprawcy przy pomocy czworonoga. Uczniowie z klasy strażackiej zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy. Strażacy z ZS CKU pod okiem strażaków z OSP „Starówka” spektakularnie wjeżdżając wozem strażackim zaprezentowali całą akcję ratowniczą – wyciągania ofiar z płonącego samochodu i gasząc pożar. Było też miejsce, gdzie stał ciężki sprzęt wojskowy udostępniony przez zaprzyjaźnioną Jednostkę Strzelecką 4150. Można było dotknąć atrap broni, zrobić sobie zdjęcie na motorze czy porozmawiać z dowódcą – sekcyjnym Januszem Gniewkowskim.

Oprócz tych oficjalnych pokazów na terenie dziedzińca można było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. Zaproszone dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej bawiły się na dmuchawcach. Mogły też spróbować strzelania w polowej strzelnicy z karabinu AK Kałasznikow i KBKS. Całość przeplatana była występami wokalnymi utalentowanej młodzieży ZS CKU, nie zabrakło też akcentu cyrkowego. Dla gimnazjalistów uczniowie CKU przygotowali stoiska z kierunkami kształcenia.

(Zespół Szkół CKU)