KONIN. Czytanie nie zna granic

Czytanie nie zna granic – projekt edukacji czytelniczej, regionalnej i ekologicznej dla juniora i seniora. Łączy on moc poezji czytanej na głos z pracami twórczymi, ponieważ ekspresja twórcza pomaga wczuć się w interpretację wierszy.

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie od września 2020 r. do czerwca 2021 r. realizuje projekt edukacyjny Czytanie nie zna granic w ramach konkursu Fundacji ORLEN Moje miejsce na Ziemi (@FundacjaORLEN). Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa historycznego oraz rozwoju edukacji, kultury i sztuki poprzez organizację cyklu spotkań bibliotecznych wokół poezji regionalnej dla grupy młodzieży i seniorów z Konina i Koła (Dzienny Dom Seniora w Kole, Stowarzyszenie Integracji Społecznej RAZEM w Koninie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie). Zajęcia mają na celu podniesienie świadomości na temat lokalnego ,,mojego miejsca na Ziemi”, czyli poetów tworzących w naszej najbliższej okolicy. Ekspresja twórcza pomaga wczuć się w interpretację wierszy.

Zrealizowane dotychczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestników. Powstały interesujące prace z mikrografii, agamografu, asamblażu, kirigami. Młodzież dobrze się czuła tworząc węglem portrety poetów. Następnym etapem akcji będzie tworzenie poezji przez młodych czytelników oraz szycie ekotoreb z cytatami lub portretami poetów związanych z regionem. Czeka nas jeszcze gra terenowa i zwiedzanie pobliskiego muzeum. Prezentacja twórczości uczniów zostanie przedstawiona na wystawie podsumowującej projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Uczestnicy Projektu zintegrują się podczas wspólnego czytania poezji, warsztatów artystycznych, wspólnego spaceru i udziału w grze terenowej czy zwiedzania muzeum regionalnego.