GOLINA. Złoty jubileusz z Juliuszem Słowackim

7

Doskonale pamiętam ten moment, kiedy 1 czerwca 1974 roku z woli ówczesnego kierownika pana Jana Graczyka i jego współpracowników objąłem swoją opieką tę właśnie placówkę. Dziś patrzę na nią z dumą, jak na przestrzeni lat i ciągle zmieniającej się historii prężnie się rozwija, kształcąc, i wychowując kolejne pokolenia uczniów” – te słowa wypowiedziane przez ucznia wcielającego się w rolę Juliusza Słowackiego, w doskonały sposób wpisały się w niepowtarzalny złoty jubileusz, który przypomniał tamten dzień. Od 50 lat bowiem Szkoła Podstawowa w Golinie nosi imię jednego z najwybitniejszych poetów epoki romantyzmu i czci nadany jej sztandar.

Historyczne obchody zostały zorganizowane 29 maja z niezwykłą doniosłością, w bardzo radosnej atmosferze. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło czynnych i emerytowanych pracowników placówki, przedstawicieli lokalnych władz i kuratorium, uczniów, absolwentów, rodziców oraz zaproszonych gości.

Uroczystości zainaugurowała koncelebrowana msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta na parking szkolny. Tam zaprezentowano zawartość kapsuły czasu, która została zainstalowana w zabytkowej części budynku placówki.

Potem uroczystości zostały przeniesione do hali widowiskowo-sportowej. Zaprezentowano nostalgiczny program artystyczny przygotowany z rozmachem przez uczniów i nauczycieli. Po występie można było obejrzeć różnotematyczne wystawy prezentujące „wczoraj i dziś” bogatej w tradycje placówki.

Złoty jubileusz nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Golinie był okazją do przypomnienia postaci patrona, całego wachlarza wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Ponadto pozwolił uhonorować dyrektorów ostatniego 50-lecia oraz zaprezentować próbkę dorobku różnych talentów uczniów, będących zawsze chlubą tej placówki.

Tekst: Przemysław Ciesielski
Zdjęcia: Kamil Strajch