OPINIE. Pomagasz innym – pomagasz sobie

IS_DSC02606

Pomoc ma wiele twarzy, a każda z nich jest równie potrzebna i ważna – pisze w tekście ,,Wolontariat hospicyjny alternatywą aktywności społeczno-zawodowej” Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.

Wolontariat to nie tylko satysfakcja i uczucie spełnienia. To także wyjątkowa szansa na zdobycie nowych umiejętności, praktycznych doświadczeń i poznanie wspaniałych ludzi. Wolontariat jest doskonałym sposobem na twórcze zapełnienie wolnego czasu, na doskonalenie zawodowe. To poczucie bycia potrzebnym i docenianym. Może stanowić początek kariery zawodowej i być jej wspaniałym uwieńczeniem.

Wolontariusz hospicyjny to nie tylko osoba, która towarzyszy choremu. Nie każdy potrafi służyć w bliskości z chorym przy pielęgnacji, chodzeniu, karmieniu, poruszaniu się na wózku czy czytaniu gazety, ciepłej rozmowie, wspólnym milczeniu, trzymaniu za rękę, słuchaniu.

Bardzo ważną rolę w wolontariacie hospicyjnym odgrywają wolontariusze akcyjni. To oni promują placówkę na zewnątrz poprzez koncerty, prelekcje, konferencję, kiermasze prac pacjentów. Pozyskują środki finansowe na utrzymanie hospicjum podczas kwest ulicznych, szukają darczyńców.

Pomoc ma wiele twarzy, a każda z nich jest równie potrzebna i ważna. Omar dba o ogród hospicyjny dla pacjentów, Monika tworzy tablice informacyjne, Paweł drukuje gazetkę wolontaryjną, Tomasz i Grzegorz dbają o poletko żonkilowe. Każdy z nich znalazł coś dla siebie. Rolą koordynatora jest wydobycie potencjału i umiejętności od wolontariuszy.

Wolontariusz ma zapewnione szkolenia, ubezpieczenie, zwrot kosztów dojazdu, nocleg i wyżywienie (dla osób spoza powiatu konińskiego). Można podarować swój czas i dołączyć do tych, którzy pomagają. Korzyści z wolontariatu jest wiele. Dzięki zaangażowaniu w tę formę aktywności osoby budują własną odpowiedzialność, asertywność, kreatywność, zdobywają nowe umiejętności. Często poprzez udział w wolontariacie przeciwdziałają samotności, wykluczeniu społecznemu, bezrobociu. Czują się potrzebni.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy zawód. Wystarczy chcieć.

Krzysztof Zieliński – koordynator wolontariatu w Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Absolwent Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi o kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i pedagogika resocjalizacyjna. W latach 2007 – 2008 koordynator wolontariatu Fundacji im. doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej. W latach 2004 – 2007 wolontariusz Fundacji im. doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej. Przygodę z wolontariatem rozpoczął w szkole średniej od Fundacji Mielnica.

Dział ,,Opinie” jest otwarty dla tych, którzy chcieliby przedstawić swoje zdanie w istotnych kwestiach społecznych, samorządowych, gospodarczych, politycznych itp.