LICHEŃ. Patronka ogrodników i młodych małżeństw

SONY DSC

6 lutego w Licheniu Starym będzie wspominana św. Dorota. To patronka miejscowego kościoła parafialnego. A także ogrodników, botaników i młodych małżeństw. Żyła na przełomie III i IV wieku naszej ery. Zginęła śmiercią męczeńską poprzez ścięcie w czasach prześladowań chrześcijan, za panowania cesarza Dioklecjana. W ikonografii przedstawiania jest jako młoda kobieta w stroju królewskim z koszem jabłek i róż w dłoniach.

Uroczysta suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 10:30 w kościele parafialnym. Najświętszej Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. prałat Henryk Włoczewski, dziekan dekanatu konińskiego drugiego.

Kościół p.w. św. Doroty w Licheniu Starym został konsekrowany w 1858 roku. W trakcie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w świątyni ośrodek Hitlerjugend. Po wojnie, od 1949 r., opiekunami parafii i sanktuarium zostali księża marianie, którzy posługują tu po dziś dzień. Do 2006 roku w kościele pw. św. Doroty znajdował się Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej. W 2008 roku świątynia została generalnie odrestaurowana – nie zmienił się jedynie wygląd chóru i organów.

W niedziele msze św. w kościele parafialnym w Licheniu są ponadto odprawiane o godz. 8:30 rano i 17:00.

(źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym)