GOLINA. ,,Kobieta jest tajemnicą” (Stanisław Wyspiański)

IS_020

Dzień Kobiet ustanowiono dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy pracownic nowojorskiej fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku domagały się uzyskania praw wyborczych, polepszenia warunków pracy oraz takiego samego wynagrodzenia jak mężczyźni. Święto to zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Zatwierdzono je 8 marca 1910 roku na Kongresie Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, w którym wzięło udział ponad 100 kobiet z 17 krajów.

Miało służyć rozszerzaniu się idei praw kobiet i budowania ku temu społecznego wsparcia. W Polsce Dzień Kobiet zauważono po II wojnie światowej. Był bardzo popularny w okresie PRL-u. Po przemianach politycznych w 1989 i 1990 roku stopniowo zanikł, a w 1993 zniosła go premier Hanna Suchocka. Jednak do dziś panowie obdarowują panie 8 marca kwiatami i drobnymi lub większymi podarunkami. To właśnie temu dniu została poświęcona lekcja w Punkcie Bibliotecznym w Spławiu. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się poezją, uświadomienie im znaczenia tego święta oraz kształtowanie umiejętności językowych i plastycznych. Bibliotekarka Anna Nawrocka rozpoczęła lekcję od krótkiej pogawędki na temat obchodzenia Dnia Kobiet w Polsce, następnie przypomniano portrety znanych kobiet w literaturze i sztuce oraz słynne przysłowia o kobietach. Ponadto uczestnicy zajęć omówili oraz zinterpretowali wiersze: „Cóż to za święto?” W. Grodzieńskiej i „Gdy Święto Kobiet nadejdzie…” D. Gellnerowej, zapoznali się także ze znaczeniem wybranych imion kobiecych. Na koniec zajęć stali bywalcy Punktu Bibliotecznego namalowali przy pomocy węgla prace plastyczne na temat tego, jak będzie wyglądać kobieta przyszłości oraz wykonali ozdobne wazony, które zostały podarowane mamom i babciom uczestników zajęć. Kolejne spotkanie jest planowane 7 kwietnia w domu Anny Kapturskiej, przewodniczącej Rady Miasta.


Książka najlepszym przyjacielem przedszkolaka

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że literatura ma ogromny wpływ na osobowość dziecka. Czytanie książek wspomaga szybki rozwój mowy i myślenia, wpływa pozytywnie na aktywność poznawczą oraz zabawową. W młodym wieku dzieci posiadają wielką skłonność do naśladownictwa oraz identyfikowania się z postaciami, co ułatwia im poznanie a także przeżywanie świata. Pod wpływem literatury maluch uczy się kochać, współczuć, podziwiać odwagę i męstwo oraz potępiać przejawiające się zło.

Baśnie oraz powieści spełniają ważną rolę edukacyjną. Zachęcają do czytania poprzez kreację wyimaginowanego świata, pełnego czarów, magicznych zaklęć, dobrych wróżek i złych czarodziejów. Poprzez takie symbole uczą moralności i fundamentalnych prawd o świecie. Dzieci potrzebują przede wszystkim silnych wzorców, ponieważ potrzeba czytania książek nie jest u nich naturalna. To rodzice powinni pełnić główną rolę w zapoznaniu swoich pociech z literaturą.

Mając świadomość, iż najskuteczniejszym sposobem wychowania świadomego czynnego czytelnika jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności, pracownicy bibliotek z terenu gminy Golina zainicjowali akcję „Książka najlepszym przyjacielem przedszkolaka”. Na początku marca bibliotekarka Anna Nawrocka przeprowadziła zajęcia w dwóch oddziałach przedszkolnych: przy Szkole Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Przyjmie oraz „Baśniowym Dworku” w Golinie. Uczniowie z Przyjmy wysłuchali legendy o Warsie i Sawie, a następnie wykonały prace plastyczne z ciastoliny. Natomiast przedszkolaki z Goliny rozwiązywały zagadkami z książki E. Chotomskiej „Kuchenny alfabet w zagadkach” oraz pokolorowały ilustracje przedstawiające warzywa i owoce.

(nadesłała: Anna Nawrocka)