KONIN. Schronisko dla bezdomnych zwierząt

IS_Pies

Wystarczy pobyć kilka godzin w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie, aby przekonać się, że z jednej strony ludzie są okrutni, ponieważ porzucają należące do nich psy i koty, jak i wspaniali, ponieważ adoptują i opiekują się czworonogami. Jak powiedział Albert Camus, w ludziach więcej zasługuje na podziw niż na pogardę. I dotyczy to z pewnością także stosunku mieszkańców regionu konińskiego do zwierząt.

Schronisko istnieje od 14 lat. Jego administratorem jest Koniński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Prezes Marta Libionka szuka wsparcia, także w środkach masowego przekazu, aby zachęcić do bardziej przyjaznego traktowania zwierząt i ograniczania możliwości ich bezdomności. To stosunkowo łatwo zrobić. Pierwszym krokiem jest założenie obroży z identyfikatorem (imię zwierzęcia i adres jego domu). Wtedy gdy zwierzę się zgubi, będzie można odnaleźć jego właściciela. Druga istotna sprawa to niedopuszczanie do rozmnażania się zwierząt. Najskuteczniejszym sposobem jest sterylizacja, zabieg, który daje pewność, że kocia czy psia dziewczyna nie będzie miała małych. A tym samym nie trzeba będzie wyrzucać czy zabijać czworonogów.

Bardzo istotną kwestią jest opieka nad bezdomnymi zwierzętami. Taki obowiązek spoczywa na samorządach. I wynika to z ustawy o ochronie zwierząt. Gmina powinna mieć podpisaną umowę ze schroniskiem. W regionie konińskim są 3: w Koninie, Turku i Ostrowie Kościelnym (gmina Strzałkowo), z tym, że to w Koninie formalnie przyjmuje tylko zwierzęta z terenu miasta. Ponadto w powiecie konińskim 4 gminy mają tak zwane punkty zatrzymań dla zwierząt, są to: Golina, Kazimierz Biskupi, Kleczew i Sompolno. Trafiają do nich zabłąkane psy i koty. Ale potem powinny zostać przewiezione do schroniska. – Wszędzie są bezdomne zwierzęta. Często dzwonią mieszkańcy z różnych gmin z prośbą o pomoc. Wyjaśniamy wtedy, że obowiązek zajęcia się bezdomnym zwierzęciem spoczywa na samorządzie. Ale jednocześnie staramy się znaleźć jakiś dom dla psa czy kota. Nasi wolontariusze są bardzo aktywni. Chcielibyśmy, aby każda gmina wywiązywała się ze swoich obowiązków. To by dużo ułatwiło – podkreśliła Marta Libionka.

W schronisku przebywa średnio 200 psów. W roku ubiegłym przyjęto 394 psy, wydano 347. Do schroniska trafiło 149 kotów, wydano 103. Na przyjazny dom nadal czeka spora grupa zwierzaków.

Kontakt: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Koninie, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie, ul. Gajowa 7a, 62-510 Konin, tel.: 63 243 80 38. Organizacja pożytku publicznego (nr KRS 0000154454), PKO BP O/Konin 85 1020 2746 0000 3502 0017 0217. E-mail toz-konin@wp.pl lub schroniskokonin@poczta.onet.pl; www.schronisko-konin.xt.pl

Zbigniew Nabzdyk (współwłaściciel 5 kotów: Kitki, Kluski, Melinki, Myci i Kabanka oraz jednego psa – Fafika; w przeszłości radykalny zwolennik teorii wyższości kotów nad psami, obecnie znacznie złagodził swoje stanowisko)