SANKTUARIUM W LICHENIU. Uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznica koronacji Cudownego Obrazu

matka

15 sierpnia o godz. 12.00 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu zostanie odprawiona msza św. odpustowa, będąca kulminacyjnym punktem Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od wielu lat tego właśnie dnia do Lichenia przybywają pielgrzymi, by podziękować Matce Bożej za opiekę i prosić o wstawiennictwo. W tym roku 15 sierpnia przypada także 44. rocznica koronacji Cudownego Obrazu. Nałożenia korony papieskiej dokonał Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Wcześniej Licheń znany był tylko na terenie diecezji włocławskiej. Po koronacji  Cudownego Obrazu do Sanktuarium zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Już w 1875 roku, w Przewodniku Katolickim, pojawiła się relacja z uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzonej w Licheniu. Autor wspomniał w niej, że do Sanktuarium przybyło aż 7000 osób, a do Komunii Świętej przystąpiło 4890. Wielu pielgrzymów przybyło także specjalnie w wigilię święta, aby przystąpić do spowiedzi.
W tym roku, 15 sierpnia przypada także 44. rocznica koronacji Cudownego Obraz. Nałożenia korony papieskiej dokonał Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Do czasu tego wydarzenia, Licheń znany był tylko na terenie diecezji włocławskiej. Z chwilą ukoronowania Cudownego Obrazu do Sanktuarium licheńskiego zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi z całej Polski, a z czasem także z zagranicy.

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny była w Kościele uznawana od dawna. Już w VI wieku Cesarz Maurycy  polecił obchodzić w całym swoim państwie osobne święto 15 sierpnia dla uczczenia tej tajemnicy.1 listopada 1950 roku,papież Pius XII poprzez Konstytucję Apostolską Munificentissimus Deustylko ją przypomniał, zatwierdził i usankcjonował. W tym dokumencie czytamy: Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.
Ogłoszenie tego dogmatu potwierdziło jedność myśli i wiary katolików. Pius XII poprzedził je prośbą wysłaną do biskupów o wypowiedzenie ich zdania w tej sprawie.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny było znane lokalnie już we wczesnym chrześcijaństwie. Świadczą o tym wypowiedzi świętych, np. Grzegorza z Tour, Anzelma czy Bernarda a także teologów Wschodu, np. św. Jana Damasceńskiego, u którego czytamy: Ten, któremu podobało się wziąć ciało z Dziewicy Maryi i stać się człowiekiem; Ten, który zachował Jej nienaruszone dziewictwo nawet po swoim narodzeniu, uchronił Jej ciało od skażenia i przeniósł je do nieba przed powszechnym ciał zmartwychwstaniem. Konstytucja nie mówi o śmierci Matki Bożej, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu jej ciała i wniebowzięciu.

Program uroczystości Wniebowzięcia NMP i 44. rocznicy koronacji
Cudownego Obrazu:

14 SIERPNIA 2011 R. (NIEDZIELA)
Bazylika (kościół górny, nawa główna)
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 – Msze Święte
21.00 – Apel Maryjny i procesja ze świecami
Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
8.00 – Msza Święta
Kościół św. Doroty
8.30, 10.30, 20.00 – Msza Święta
Plac koronacyjny
18.00 – I Nieszpory odpustowe, Msza Święta i procesja (ołtarz polowy przy kościele św. Doroty)

15 SIERPNIA 2011 R. (PONIEDZIAŁEK)
Bazylika (kościół górny, nawa główna)
5.30 – Godzinki
6.00 , 7.30, 10.00,
12.00, 16.00, 18.00 – Msze Święta
12.00 – Suma odpustowa z procesją
17.00 – II Nieszpory odpustowe
Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
8.30 – Msza Święta
Kościół św. Doroty
8.30, 10.30 20.00 – Msze Święte

(źródło: Sanktuarium Maryjne w Licheniu)