POWIAT KONIŃSKI, RZGÓW. Dożynki – chleb zostanie podzielony

Dożynki Powiatowe, czyli tradycyjne święto dziękczynienia za plony, odbędą się w najbliższą niedzielę w Rzgowie. Uroczystość, w której wezmą udział delegacje wieńcowe z gmin powiatu konińskiego, rozpocznie się o 14.00 w kościele pw. św. Jakuba w Rzgowie.

Dożynki rozpocznie Msza św., podczas której rolnicy z powiatu konińskiego i mieszkańcy gminy Rzgów dziękować będą za tegoroczne zbiory. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszeruje na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie odbędą się główne obrzędy dożynkowe. Podczas części oficjalnej starostowie dożynek: Agnieszka Piętka i Błażej Janicki uroczyście przekażą chleb na ręce gospodarzy: starosty konińskiego Małgorzaty Waszak i wójta gminy Rzgów Andrzeja Grzeszczaka. Potem chleb zostanie podzielony wśród przybyłych na dożynki gości.

Nieodzownym elementem święta plonów będzie uhonorowanie laureatów IX edycji konkursu “Powiatowy Rolnik Roku”. W tym roku nominowano do tej nagrody 11 gospodarstw, które oceniała powołana przez starostę konińskiego komisja konkursowa pod przewodnictwem Bogumiła Leszczaka – przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Konińskiego.  Spośród nich pięciu rolników – właścicieli najlepszych gospodarstw otrzyma statuetkę Powiatowego Rolnika Roku. Ale nie będzie to jedyny tego dnia konkurs. Specjalna komisja pod przewodnictwem Jadwigi Kujawińskiej, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oceni wieńce dożynkowe, a następnie uhonoruje i wyróżni te, które zostały wykonane zgodnie ze sztuką i tradycją. Dożynki to także okazja do wspólnej zabawy. Będziemy więc mogli podziwiać występy ludowych zespołów tanecznych, a także kapeli i zespołów muzycznych. Dożynkowe święto zakończy muzyka country, czyli Urszula Chojan i Country Show Band.

Mieszkańców miasta i powiatu konińskiego oraz wypoczywających w naszych stronach turystów gorąco zapraszamy 21 sierpnia do Rzgowa na powiatowe obchody Święta Plonów.

Witold Nowak, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA