GNIEZNO, KAWĘCZYN. Plyndze po naszemu

IS_wygrana

17 września w Gnieźnie, w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, odbył się po raz pierwszy Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Poprzedziła je uroczysta msza święta, odprawiona w gnieźnieńskiej katedrze przez Prymasa Polski Józefa Kowalczyka. Celem festiwalu była promocja regionu, prezentacja potraw regionalnych kojarzonych z Wielkopolską, aktywizacja stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich.

W ramach festiwalu zorganizowano dwa konkursy: na najlepszą drużynę (w tym konkursie nagrodę przyznawali dziennikarze) oraz „Gotowania na żywo”. W pierwszym zadaniem było jak najlepsze przygotowanie i zaprezentowanie swojego stoiska, dania głównego i trzech rodzajów ciast. Rywalizowało 20 drużyn z całej Wielkopolski. Daniem głównym reprezentacji gminy Kawęczyn była gęś faszerowana po tokarsku, a ciastami: sernik z jesienną rosą, cytrynka do herbaty i tokarskie delicje.

W drugim konkursie każda drużyna musiała przygotować (w ciągu 45 minut) dowolną potrawę z przywiezionych przez siebie produktów i półproduktów. W tym konkursie drużyna gminy Kawęczyn, reprezentowana przez KGW Tokary, zajęła I miejsce. Przygotowała plyndze po naszemu. Drużyna wystąpiła w składzie: Beata Goślińska, Anna Bąk, Barbara Osiewała, Emilia Bilska i Małgorzata Szymańska. Panie z Tokar reprezentowały nie tylko gminę Kawęczyn, ale także powiat turecki.

Wszystkie drużyny biorące udział w Festiwalu otrzymały liczne upominki. Oprócz gotowania i degustacji potraw można było obejrzeć występy lokalnych artystów, zakupić wyroby rękodzieła, a także posłuchać regionalnej muzyki. Organizatorami imprezy byli senatorowie z Wielkopolski. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawowali metropolita gnieźnieński, Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

(nadesłał: Urząd Gminy w Kawęczynie)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA