KAZIMIERZ BISKUPI (DOBROSOŁOWO). Pochowano Rafała Nowakowskiego – żołnierz zginął w Afganistanie

Pogrzeb Rafała Nowakowskiego

Dołączył do grona bohaterów, którzy polegli w służbie ojczyźnie – te słowa skierował do rodziny poległego w Afganistanie żołnierza Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Nieduży kościół pw. Św. Jakuba w Dobrosołowie 12 pażdziernika wypełnili: rodzina, koledzy z 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz przyjaciele poległego w Afganistanie sierżanta Rafała Nowakowskiego. Mszy św. koncelebrowanej w towarzystwie księży kapelanów z sąsiednich garnizonów przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Wśród celebransów był też obecny (pochodzący z naszej diecezji ) dziekan Wojsk Lądowych ks. płk. Marek Karczewski.

W wygłoszonej homilii Biskup stwierdził: – Życie sierżanta Rafała Nowakowskiego miało sens. Oddał je w dalekim Afganistanie , aby na świecie było więcej miłości i dobra. Światła i prawdy. By świat stał się odrobinę lepszy.

Po zakończonej Mszy świętej, w asyście kompanii honorowej i wojskowej orkiestry POW, trumna z ciałem poległego została odprowadzona na cmentarz parafialny. Po modlitwie, której przewodniczył biskup polowy, śp. Rafał Nowakowski z wojskowymi honorami został pochowany w polskiej ziemi.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in. dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Zbigniew Głowienka i kadra dowódcza 17. WBZ, oraz wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Rafał Nowakowski mieszkał w Koninie. Służbę wojskową  rozpoczął w 2003 roku. Był żołnierzem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, gdzie służył na stanowisku strzelca w batalionie piechoty zmotoryzowanej. W Afganistanie pełnił obowiązki młodszego celowniczego. Był kawalerem. Miał 30 lat. Zginął 4 października w Afganistanie po wybuchu miny-pułapki. Pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu.

Grzegorz Kamiński