STARE MIASTO (GŁÓWIEW). Wybrano najpiękniejsze wielkanocne pisanki

_KMF5059-Resizer-800Q95

XVII Gminny Konkurs Dziedzictwa Kulturowego, który odbył się 25 marca w Główiewie, ma na celu pielęgnowanie tradycji i symboli związanych z Wielkanocą. Do konkursu przystąpiło 12 Kół Gospodyń Wiejskich: z Główiewa, Barczygłowa, Janowic, Żychlina, Liśca Małego, Kars, Starego Miasta, Bicza, Krągoli Pierwszej, Liśca Wielkiego, Modły Królewskiej i Żdzar. Pisanki wykonywane były na gotowanym i wybarwionym jaju kurzym metodą wydrapywania.

Komisja konkursowa oceniała drapanki pod względem estetyki wykonania, pomysłowości i zgodności z tematyką konkursu. Decyzją jury najpiękniejsze wielkanocne pisanki wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żychlina. II miejsce zdobyło KGW z Krągoli Pierwszej, III – KGW z Liśca Wielkiego. Koła Gospodyń otrzymały nagrody finansowe i rzeczowe od wójta i sponsorów: Hurtowni DES z Główiewa oraz od firmy „Anna” z Żychlina.

Oprócz głównego konkursu, imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Jedną z nich był program artystyczny wykonany przez dzieci ze szkoły filialnej w Główiewie, z elementami śpiewu i tańca oraz wierszami i skeczami o tematyce wielkanocnej. Kolejną atrakcją była możliwość nabycia upominków wielkanocnych wykonanych przez artystów ludowych.

Po programie artystycznym i rozdaniu nagród Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły do degustacji tradycyjnych polskich potraw wielkanocnych.

Wszystkim gościom zastępca wójta Edward Brzęczek i przewodniczący Rady Gminy Karol Teodorczyk złożyli wielkanocne życzenia i podkreślili pozytywną wartości związane z organizowaniem tego rodzaju spotkań.

Gminny Konkurs Dziedzictwa Kulturowego jest przykładem tego, jak można na poziomie lokalnym wspierać pielęgnowanie tradycji. Dzięki działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie imprezy możemy być pewni, że kultura, tradycje i symbole wielkanocne nie będą zapomniane.

Karol Małolepszy

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA