GOLINA. Feliks Jóźwiak – walczył z bolszewikami, był burmistrzem

IS_136

13 kwietnia uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą Feliksowi Jóźwiakowi, burmistrzowi Goliny w latach 1927 – 1939. Feliks Jóźwiak był orędownikiem rozwoju naszego miasta, a my tę tradycję staramy się kontynuować dla dobra jej mieszkańców i na miarę współczesnych nam czasów – mówił burmistrz Tadeusz Nowicki. Dzień wcześniej w miejscowej Szkole Podstawowej zorganizowano wieczór poezji poświęcony bohaterowi. Przygotowano także okolicznościowy folder. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięła udział córka Feliksa Jóźwiaka – Halina Reszka.

Z wystąpienia burmistrza Tadeusza Nowickiego: Dziś wspólnie uczcimy pamięć jednego z wybitniejszych synów naszej ziemi. Witam gorąco wszystkich mieszkańców, ze szczególną serdecznością witam rodzinę naszego dzisiejszego bohatera. Dziękuję, że zechcieli Państwo wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej ostatniemu przedwojennemu Burmistrzowi Goliny – Panu Feliksowi Jóźwiakowi.

Był on osobą wyjątkową: nauczyciel z wykształcenia, żołnierz – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W 1927 roku został wybrany burmistrzem Goliny, funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej. Aktywnie działał w szeregach Ochotniczych Strażach Pożarnych – pełnił funkcje wiceprezesa i prezesa. To dzięki niemu i jego postawie zawdzięczamy wybudowanie szkoły podstawowej i utworzenie biblioteki miejskiej w Golinie. Był osobą aktywną w wielu dziedzinach, m.in. w ZHP, ponadto prowadził działalność gospodarczą w różnych branżach. Za swoje dokonania otrzymał wiele odznaczeń i dyplomów.

Odsłaniając tablicę ku czci Pana Feliksa Jóźwiaka przekazujemy młodym mieszkańcom naszej gminy fragment lokalnej historii, którą tworzą zwykli ludzie. Chciałbym, aby człowiek, którego pamięć i dzieło dzisiaj czcimy i wspominamy, żył wśród nas, aby jego myśl wciąż zachęcała nas do działania, aby była wciąż aktualna i rozwijała się w naszych umysłach. Stąd mój apel do młodzieży, aby kultywowała dziedzictwo i tradycje swoich przodków. Dzisiejsza uroczystość zbiega się z 650. rocznicą nadania Golinie praw miejskich.

Feliks Jóźwiak był orędownikiem rozwoju naszego miasta, a my tę tradycję staramy się kontynuować dla dobra jej mieszkańców i na miarę współczesnych nam czasów.