ŚLESIN (LICHEŃ). Wniebowzięcie NMP oraz 45. rocznica koronacji Cudownego Obrazu

W środę, 15 sierpnia, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym obchodzona będzie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia przypada także 45. rocznica koronacji Cudownego Obrazu MBL koronami papieskimi oraz 162. rocznica objawień w lesie grąblińskim. „Jest to szczególny czas dla Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Od wielu lat świętujemy tu uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Uroczystości odpustowe rozpoczną się dzisiaj (14 sierpnia) nieszporami w starej części sanktuarium przy ołtarzu koronacyjnym, bo ten odpust związany jest także z rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej” – powiedział ks. Sławomir Homoncik, wicekustosz licheńskiego sanktuarium.

Pierwsze nieszpory odpustowe rozpoczną się we wtorek o godz. 18.00 przy ołtarzu polowym znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła parafialnego pw. św. Doroty. Nabożeństwu przewodniczył będzie ks. Adam Stankiewicz, marianin, na co dzień pracujący w Rzymie. Połączone ono będzie z procesją eucharystyczną.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w środę w licheńskiej bazylice mniejszej. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski wraz z kustoszem licheńskiego sanktuarium ks. Wiktorem Gumiennym. Drugie nieszpory odpustowe zostaną odprawione w bazylice o godz. 17.00.

Podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP Kościół wyraża i celebruje wiarę, że Maryja po śmierci – lub jak głosi tradycja po zaśnięciu – została wzięta z ciałem i duszą do nieba. Uroczystość ta nazywana jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. W Polsce i w niektórych innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Tego dnia w kościołach błogosławi się wiązanki kwiatów, ziół i roślin. W dawnych czasach wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach, po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. W Polsce jest to dzień wolny od pracy.

Dla Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym 15 sierpnia to szczególna data, gdyż dokładnie 45 lat temu kard. Stefan Wyszyński nałożył na skronie Licheńskiej Pani koronę papieską. Od tamtego momentu do łaskami słynącego Obrazu MBL zaczęły przybywać rzesze pątników z całej Polski i zagranicy szukając pomocy i błogosławieństwa od Matki Bożej. W tym dniu przypada także 162. rocznica ostatniego objawienia się Maryi pasterzowi Mikołajowi Sikatce w lesie grąblińskim.

Zakończenie uroczystości odpustowych odbędzie się tradycyjnie w lesie grąblińskim w pierwszą niedzielę przypadającą po 15 sierpnia: „Stało się także zwyczajem, że w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia NMP, wspominając niejako objawienia MBL w lesie grąblińskim, odbywa się tradycyjnie pielgrzymka z Lichenia do lasu grąblińskiego. Tam będzie sprawowana Msza św. ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci” – dodał ks. Homoncik.

Księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, spodziewają się, że do Lichenia na uroczystość Wniebowzięcia NMP przybędzie co najmniej kilkanaście tysięcy wiernych.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

i 45. rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej

14 SIERPNIA 2012 R. (WTOREK)

Bazylika (kościół górny, nawa główna)

Msze Święta - 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00

Apel Maryjny -  21.00

Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta - 7.30

Kościół św. Doroty

Msza Święta - 7.00

Plac koronacyjny

18.00 – I Nieszpory odpustowe, Msza Święta i procesja (ołtarz polowy przy kościele św. Doroty)

 

15 SIERPNIA 2012 R. (ŚRODA)

Bazylika (kościół górny, nawa główna)

Msze Święte – 6.00, 7.30, 10.00, 12.00 – suma odpustowa z procesją, 16.00, 18.00

II Nieszpory odpustowe – 17.00

Apel Maryjny - 21.00

Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta – 8.00

Kościół św. Doroty

Msze Święte – 8.30, 10.30, 20.00

Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA