PTTK. Jubileusz 45-lecia Koła Zakładowego przy Hucie Aluminium ,,Konin”

IS_P9236781

W czerwcu 1967 r., parę miesięcy po uruchomieniu pierwszych wydziałów nowo zbudowanej Huty Aluminium “Konin”, kilku zapaleńców utworzyło hutnicze Koło Zakładowe PTTK. Stawiali sobie szczytne cele: propagowanie właściwych form uprawiania turystyki i krajoznawstwa wśród załogi, organizowanie wycieczek, fachowe oprowadzanie po hucie i zacieśnianie więzów pomiędzy członkami załogi. Przez 45 lat ich następcy kontynuowali te zadania. Koło otrzymało nr 4 i jest do dziś najstarszym kołem w konińskim Oddziale PTTK. W imprezach turystycznych, jak wynika z obliczeń i szacunków, udział wzięło około 10 900 osób, a w wyjazdach teatralno-krajoznawczych dalsze około 4 750 osób.

“Przez długi okres ważnym elementem działalności było oprowadzanie wycieczek po hucie, choć od 2005 r. sprowadzało się tylko do oprowadzania grup podczas Dni Hutnika” - podsumowuje Roman Kwaśniewski, prezes Koła w latach 1976-1992 i kronikarz Koła. – “Łącznie w ciągu 45 lat podjęliśmy około 47 000 osób i liczba ta się już nie zmienia, bo huta przestała zezwalać na zwiedzanie i wykorzystywać przewodników z naszego koła. Zresztą po zlikwidowaniu Wydziału Elektrolizy zwiedzanie nie byłoby już tak atrakcyjne”.

Wśród różnych form działalności Koła były Bursztynowe Złazy Konińskich Hutników. W latach 1976-1998 odbyło się ich dwadzieścia. Topienia Marzanny, Spławianie “Pawełka”, Spotkania z Piosenką Turystyczną jednoczyły pokolenia hutnicze. Członkowie Koła wzięli udział w szesnastu Złazach Pracowników Przemysłu Metali Nieżelaznych, organizowanych przez Zjednoczenie Producentów tych metali. Od 1997 roku kol. Wanda Skarbińska-Zdrok wprowadziła nową formę działalności: wyjazdy do teatrów i oper połączone z programem krajoznawczym. Imprezy te od razu zdobyły sobie wielu zwolenników. Od XXI wieku hutnicy realizują corocznie Hutniczy Złaz Górski i Kwalifikowane Zgrupowanie Górskie Rodzin Hutniczych w górach Europy. W jubileuszowym 2012 roku zdobyli m.in. Zugspitze (2962 m n.p.m., najwyższy szczyt Niemiec) oraz Gerlach (2655 m n.p.m., najwyższy szczyt Tatr). Powodzeniem wśród pracowników cieszy się styczniowy weekend narciarski. Jesienią w atrakcyjnych miejscach Wielkopolski hutnicy podsumowują sezon.

Gratulacje hutnikom złożyli przedstawiciele Oddziału PTTK w Koninie, KTG “Harnaś”, KT “Konin” i reprezentant zakładowej NSZZ Solidarność. Wśród wyróżnionych członków Koła z ramienia PTTK znaleźli się Alicja Braciszewska (Złota Honorowa Odznaka PTTK), Wanda Skarbińska-Zdrok, Zenona Klejna, Zofia Szurkowska i Andrzej Szurkowski (dyplomy ZG PTTK). Odznaczenia resortowe Ministerstwa Sportu i Turystyki “Za Zasługi dla Turystyki” otrzymali Roman Kwaśniewski i Andrzej Piasecki. W imieniu minister Joanny Muchy aktu dekoracji odznakami honorowymi dokonał wiceprezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Miller. Zarząd Oddziału PTTK i Zarząd Koła również docenili wkład poszczególnych członków koła dyplomami. Tańce na klepisku i wspomnienia trwały do białego rana.

Miejsce na jubileuszowe świętowanie hutnicy wyznaczyli w pięknych plenerach Pałuk. Zwiedzili jedyne w kraju Muzeum Kolei Wąskotorowej, po którym oprowadził przewodnik Antoni Szary. Mieli zaszczyt uczestniczyć w Gąsawie w uroczystości wyróżnienia ks. Ryszarda Kwiatkowskiego Medalem Honorowym Zarządu Głównego PTTK „Za pomoc i współpracę”. Spotkanie z księdzem Ryszardem w modrzewiowym kościele św. Mikołaja w Gąsawie wielu zaliczyło do najdłuższych, ale i najciekawszych pobytów w jakiejkolwiek świątyni. Przez ścieżkę przyrodniczą “Meandry rzeki Gąsawki” hutnicy pieszo doszli do “Grodu Piasta”. W niedzielę wzięli udział w ostatnim dniu 18. Festiwalu Archeologicznego w Biskupinie “Polska Piastów”.

Koło Zakładowe PTTK przy Hucie Aluminium w Koninie nadal ma szeroko zakrojone plany turystyczne. Do uzupełnienia korony gór Polski i gór Europy zostało jeszcze parę szczytów. Oby życzenia zdrowia i dobrej kondycji nadal się spełniały.

Tekst: Wanda Gruszczyńska, Zdjęcia: Wanda Gruszczyńska, Zbyszek Szczypkowski

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA