STARE MIASTO (ŻYCHLIN). Najpiękniejsze stoły świąteczne

2

W blasku świec, z pięknymi stołami, świątecznymi wypiekami, kolędami i zimnymi ogniami w Zespole Szkół Ekonomiczno–Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie odbył się jubileuszowy X Powiatowy Konkurs „Najpiękniejszy Stół Świąteczny”, zorganizowany przez Klub Młodego Gastronoma. W tym roku jego tematem przewodnim był stół świąteczny w tradycji polskiej. Do konkursu przystąpiło 28 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych miasta Konina oraz powiatu kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego.

Honorowy patronat nad konkursem miał Starosta Powiatu Konińskiego. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe oraz Rada Rodziców ZSE-U.

Uczniowie, pod opieką nauczycieli, bardzo starannie przygotowywali się do konkursu. Stoły były niezwykle oryginalne. Choć każdy miał inny charakter, to jednak poprzez swoje elementy nawiązywał do polskich tradycji (sianko, gałązki świerku, świece, opłatek). Jury zwracało uwagę także na estetykę stołu, prawidłowość nakrycia oraz twórczą inwencję młodych ludzi.

Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Zespół Szkół RCKU w Kościelcu – Sylwia Żurawska i Sebastian Dzierzgwa; II – Zespół Szkół Technicznych w Turku – Katarzyna Rosińska i Daria Ślugaj; III – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale – Patrycja Wolicka i Monika Wejman.

Równocześnie rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs kulinarny pod hasłem „Wypieki świąteczne”. Uczniowie klas żywieniowych i hotelarskich prezentowali swoje umiejętności kulinarne, sporządzając słodkie potrawy, które tradycyjnie pojawiają się na stole bożonarodzeniowym. Ciasta z makiem, pierniki, orzechowce wykonało 29 uczestników. Jury po wnikliwej ocenie wybrało wypieki najsmaczniejsze i najpiękniej przystrojone. I miejsce zajęła Justyna Matuszak z IV kl. Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego; II – Alicja Laskowska z II kl. Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego; III – Patrycja Wrotecka z II kl. Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

Organizatorzy gratulują zwycięzcom oraz dziękują uczestnikom za kultywowanie polskich tradycji.

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA