KONIN. FUNDACJA ,,PODAJ DALEJ”. Wolontariusze uczą się pielęgnacji i opieki nad innymi
Wolontariusze Fundacji ,,Podaj Dalej” rozpoczęli szkolenia z zakresu pielęgnacji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi i terminalnie chorymi. Dowiadują się, jak karmić, myć, zmieniać pościel. Szkolenie jest prowadzone w ramach projektu ,,Profesjonalny Wolontariat Szpitalny”. Jego celem jest zapewnienie właściwej opieki osobom z niepełnosprawnościami i terminalnie chorym poprzez profesjonalizację wolontariuszy działających na oddziałach szpitalnych i w opiece indywidualnej, którzy są zrzeszeni w Centrum Wolontariatu Fundacji.
O szkoleniu mówi prowadząca zajęcia Izabela Mnich – pielęgniarka: „Na początku ja przedstawiam wolontariuszom, jak prawidłowo wykonać daną czynność. Później już sami powtarzają te praktyczne ćwiczenia. Wolontariusze uczą się mycia pacjenta, zmiany pieluchy, przebierania pacjenta, zmiany pościeli“.
W opiece nad osobą chorą bardzo ważne są życzliwość i empatia. W szkoleniach biorą udział zarówno wolontariusze, którzy już pomagali na oddziałach szpitalnych, jak również ci, którzy takiego doświadczenia jeszcze nie mają. „Już wcześniej pomagałam pacjentom w szpitalu. Spędzałam z nimi ich wolny czas, karmiłam ich. Wykonywanie praktycznych ćwiczeń na szkoleniu bardzo pomaga i daje większą pewność siebie w kontakcie z pacjentem“- mówi wolontariuszka Anna Głowacka.
Joanna Maciejewska dodaje: „Z uwagi na swoją niepełnosprawność nie mogę pomagać w czynnościach pielęgnacyjnych. Na oddziale szpitalnym rozmawiałam z pacjentami, czytałam im książki i gazety. Bardzo się cieszę, jeśli mogę pomóc innym. Pacjenci potrzebują takiego wsparcia. Chcę wrócić do wolontariatu szpitalnego“.
Wolontariusze przejdą jeszcze szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz wsparcia emocjonalnego osób chorych. W trakcie trwania projektu wolontariusze mają zapewnione wsparcie psychologiczne – indywidualne superwizje z psychologiem, oraz trzy spotkania wspierające z wyjściami kulturalnymi.
Projekt ,,Profesjonalny Wolontariat Szpitalny” jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz 1 proc. podatku.
(nadesłane do Redakcji KGI)