SPAŁA. ,,Solidarni w Partnerstwie” na Dożynkach Prezydenckich

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927 – 1938 prezydent Ignacy Mościcki. W 2000 roku reaktywował je prezydent Aleksander Kwaśniewski. W 2009 roku powrócił do nich prezydent Lech Kaczyński. Czwartym prezydentem, który organizuje Dożynki Prezydenckie w Spale, jest Bronisław Komorowski. W tym roku w uroczystości wzięli także udział przedstawiciele Stowarzyszenia ,,Solidarni w Partnerstwie” (skupia reprezentantów 6 gmin: Goliny, Grodźca, Rychwała, Rzgowa, Starego Miasta i Tuliszkowa). Było to możliwe dzięki zaproszeniu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie” jako jedna z trzech Lokalnych Grup Działania została wytypowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego do reprezentowania Wielkopolski.

Do Spały pojechali: dyrektor Biura Stowarzyszenia ,,Solidarni w Partnerstwie” Iwona Bańdosz, Teresa Kwiatkowska i Krystyna Karmowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku (gmina Rzgów), dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Uśmiech” z Liśca Wielkiego (gmina Stare Miasto) wraz z opiekunem Karoliną Zawal oraz podinspektor Urzędu Gminy w Starym Mieście Jacek Matusiak.

Prezydenckie Święto Plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej. Po niej korowód dożynkowy przejechał na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, na którym odbyła się oficjalna część uroczystości. ,,Polska wieś nie jest rajem na ziemi. Ma wiele kłopotów, ma wiele problemów. Ale jest takim miejscem, w którym widać, że ciężka praca przynosi efekty, jest pracą owocną. I to powinno dla nas stanowić zachętę na przyszłość, w którą można patrzeć z dumą i nadzieją” – mówił do zebranych prezydent Bronisław Komorowski.

Zapach świeżego chleba, wędlin, serów rozciągał się wokół stoiska Wielkopolski. Przygotowana przez KGW Sławsk karkówka, rolada z kurczaka, smalec ze skwarkami czy wspaniałe ciasto drożdżowe przyciągał niezliczoną liczbę gości. Była wśród nich także prezydentowa Anna Komorowska, która otrzymała od Wielkopolan bukiet kłosów złożony z tegorocznych zbóż. W drugim dniu uroczystości dożynkowych na stoisko zawitał prezydent Bronisław Komorowski.

Na gościńcu w Spale nie brakowało twórców ludowych i artystów, którzy prezentowali wyroby z drewna, skóry, gliny, wikliny itp. Na scenach występowały kapele i zespoły ludowe z całej Polski. Zaprezentował się także dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Uśmiech” z Liśca Wielkiego, ciepło przyjęty przez dożynkową publiczność.

,,Była to dla nas niezapomniana uroczystość, w której mogliśmy z dumą zaprezentować naszą Lokalną Grupę Działania, jej dorobek kulturowy i osiągnięcia mieszkańców” – powiedziała dyrektor Iwona Bańdosz.