SOMPOLNO. Parafialna zabawa z pieczonym jabłuszkiem

Jabłuszko2

Z inicjatywy ks. kanonika Mirosława Lamenta, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Sompolnie, oraz Rady Parafialnej, przy wydatnej pomocy wielu osób i organizacji, lokalna wspólnota kościelna zorganizowała podziękowanie za dary jesieni. Taka uroczystość odbyła się w Sompolnie po raz pierwszy. Blisko 200 mieszkańców wspólnie modliło się w kościele św. Marii Magdaleny i bawiło w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Integracyjne spotkanie było bardzo udane i zapewne ta inicjatywa będzie kontynuowana.

Gmina Sompolno to zagłębie sadownicze, dlatego tym bardziej warto tu dziękować za dary jesieni. Z owoców i warzyw korzysta zapewne każda sompoleńska rodzina. Jabłka z tej części powiatu konińskiego są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. To hit eksportowy gminy Sompolno.

Po dziękczynnej mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do remizy OSP. Na świętujących czekało już pyszne ,,pieczone jabłuszko”. O walorach tego wartościowego owocu zawsze warto przypominać. Na spotkaniu podkreślano jego wartość prozdrowotną. ,,Gdyby każdy zjadł dziennie jedno jabłko, lekarze nie mieliby pracy” – to zdanie, które każdy powinien zapamiętać i stosować w codziennym życiu.

Ważną częścią spotkania była piękna pieśń ,,Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem, niech się odmieni oblicze tej ziemi”, zaśpiewana przez wszystkich trzymających się za ręce we wspólnym kręgu. Integracji służyła także zabawa taneczna, która potwierdziła słuszność przysłowia ,,Jaki kto do tańca, taki do różańca”.

Nowe w Sompolnie święto było naprawdę wyjątkowe.

Andrzej Prętnicki