GOLINA (PRZYJMA). Dyskusyjny Klub Książki

DKK dla dorosłych - Przyjma

W ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, będącego adaptacją brytyjskiej idei reading clubs – wspólnego czytania i rozmów o książkach, powstał w Bibliotece Publicznej w Przyjmie Dyskusyjny Klub Książki dla czytelników dorosłych. Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta.

Celem DKK jest kształtowanie postaw czytelniczych, popularyzacja książki i czytelnictwa, wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim poprzez uczestnictwo w spotkaniach, interesujące dyskusje, możliwość wykorzystania wiedzy płynącej z literatury.

Pierwsze spotkanie DKK odbyło się 15 kwietnia i m.in. zapoznano uczestników z ideą i zasadami funkcjonowania klubu. W miłej atmosferze, przy herbacie i kawie wywiązała się spontaniczna dyskusja, podczas której uczestnicy rozmawiali o tym, co czytają; jakie są ich nawyki, oczekiwania i zainteresowania czytelnicze. W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Osobą odpowiedzialną za DKK jest bibliotekarka i niżej podpisana.

Ponadto omówiono książkę Waris Dirie „Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku”. Jest to autobiograficzna opowieść młodej kobiety, która osiągnęła życiowy sukces. Ale zanim go osiągnęła, przeżyła mękę istnienia w społeczności o surowych i dla człowieka Zachodu niezrozumiałych obyczajach. Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris. Dziewczyna uciekła z plemienia i rozpoczęła przedziwną wędrówkę, zostając słynną na całym świecie modelką. Stała się także ambasadorką ONZ, która rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezania kobiet w krajach trzeciego świata.

“Kwiat pustyni” jest niezwykłą biografią, poruszającą nawet najbardziej niewzruszonych czytelników. Polecamy tę książkę nie tylko tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o znanej modelce, życiu w Afryce, sposobach robienia kariery, ale i ludziom, ceniącym szczerość, odwagę i upór w dążeniu do celu. Jest to lektura niesamowita, trzymająca w napięciu, której zadaniem jest nakłonienie czytelnika do przemyśleń i uświadomienie mu okrutności, niezwykłości oraz wspaniałości dawnego i dzisiejszego świata. Świata, którego dobrze nie znamy.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będą się odbywać raz w miesiącu. Są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi odczuciami, przemyśleniami na temat przeczytanych książek i chcą czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie już 20 maja.

Anna Nawrocka