RYCHWAŁ. Rychwalia 2014. Silne kobiety, Gang Marcela i teatr ognia

KGI1668

XVI Święto Ziemi Rychwalskiej, w dniach 14 – 15 czerwca na Stadionie Miejskim w Rychwale, miało bogaty i urozmaicony program. W pierwszym dniu zaproponowano mieszkańcom gminy i gościom m.in. siłowe i z poczuciem humoru zmagania ze strongmanem Ireneuszem Kurasiem. Do dźwigania ciężarów przekonano także panie. Ciepło przyjęto został występ orkiestry Quantum i towarzyszących im mażoretek, artystycznej wizytówki gminy Rychwał. Gwiazdą muzyczną w pierwszym dniu był raper Mezo, którego koncert przyciągnął przede wszystkim młodzież. A nocą zaproponowano wizualnie ciekawe widowisko – tak zwany teatr ognia.

Galerię zdjęć można obejrzeć dzięki radnemu powiatu konińskiego Wiesławowi Bednarkowi. Zdjęcia z drugiego dnia Święta Ziemi Rychwalskiej zostaną zamieszczone jutro.

W drugim dniu panie z Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji społecznych zapraszały do swoich stoisk, na których proponowano różne smakołyki. Umiejętności artystyczne zaprezentowały dzieci i młodzież z placówek oświatowych z gminy Rychwał. Na głównej scenie wystąpili: zespół ,,Format”, Kapela ,,Z kopyta”, Siostry Chybiak. Gwiazdą muzyczną był zespół country Gang Marcela. Ta propozycja zainteresowała bardziej dojrzałą publiczność.

Poza tym organizator – gmina i miasto Rychwał – zaproponował m.in. zabawy taneczne, pokaz sztucznych ogni, wesołe miasteczko dla dzieci.

Na XVI Święto Ziemi Rychwalskiej dojechali także goście z Czech, Słowacji i z dolnośląskiej gminy Lądek Zdrój. Samorządowe władze wojewódzkie reprezentował Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Poza tym było wielu przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji.

Podczas Święta Ziemi Rychwalskiej liczna grupa osób odebrała nagrody za udział w konkursach i turniejach. W VIII edycji Konkursu Wiedzy o Gminie Rychwał „Moja mała Ojczyzna – zabytki” I miejsce zajęły Natalia Cegielska i Sandra Bednarska. W Konkursie Eksponatów Historycznych i Starych Fotografii z Gminy Rychwał pt. „600 lat Rychwała w fotografiach i pamiątkach” w kategorii fotografia I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Białej Panieńskiej, II – Ryszard Lewandowski, a III – Tadeusz Konieczka; w kategorii eksponat historyczny, pamiątka, kronika, dokument z I miejsca cieszyła się Aneta Karmowska, II – Aleksandra i Lech Wojciechowscy, III – Ewelina Czeszejko.

W Letniej Gminnej Spartakiadzie Sportowej zwyciężył Zespół Szkół w Rychwale. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa w Jaroszewicach Grodzieckich, a III – Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kucharach Kościelnych.

W Zawodach Strzeleckich z Broni Myśliwskiej Koła Łowieckiego nr 22 „Żubr” w Rychwale I miejsce zajął Stefan Drop, II – Artur Manikowski, III – Mirosław Woźniak. W Zawodach Wędkarskich Koła Wędkarskiego ,,Lin” w Rychwale złoto zdobył Dominik Olejnik, srebro – Piotr Weber, a brąz – Benedykt Doliński.

W Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt I miejsce zajęło Gimnazjum w Stawiszynie, II – Gimnazjum w Sławsku, III – LKS Zjednoczeni Rychwał. W Turnieju Piłki Nożnej najlepszy był Sławsk. W finale pokonał zespół Rychwał Oldboy. III miejsce zajął Żurawin.

Za upowszechnianie edukacji i kultury oraz pełne zaangażowanie w życie społeczności lokalnej Ziemi Konińskiej tytuł honorowy ,,Zasłużony dla powiatu konińskiego” otrzymała Salomea Krysiak.

Zasłużonymi dla gminy i miasta Rychwał zostali: Krystyna Chowańska, Zofia Tomczak, Krzysztof Cichy, Tadeusz Piasecki, Andrzej Król, Krzysztof Jóźwiak, Mirosław Durkiewicz i Ignacy Klimczak.