GOLINA (KRAŚNICA). Dożynki Gminno-Parafialne

Dożynki 2

Mimo nie najlepszej pogody, wielu mieszkańców oraz gości wzięło udział w Dożynkach Gminno-Parafialnych, które odbyły się 24 sierpnia w Kraśnicy. To wyjątkowy czas zwłaszcza dla tych, którzy wiele miesięcy ciężko pracowali na roli. Dożynki były okazją do świętowania oraz podziękowania rolnikom za ich trud. Mszę świętą dziękczynną za zebrane plony odprawił ks. Piotr Ziółkowski, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach.

Uroczyste obchody święta plonów rozpoczęły się od powitania barwnego korowodu, który przemaszerował przez wieś na plac Kółka Rolniczego w Kraśnicy. Tam starostowie dożynek: Maria Kopczyńska i Władysław Witasik przekazali chleb oraz tradycyjny wieniec burmistrzowi Goliny Tadeuszowi Piotrowi Nowickiemu.

,,W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję wszystkim rolnikom za całoroczny trud oraz życzę satysfakcji z wykonywanej pracy. Szanujcie każde ziarno zboża kryjące w sobie cudowną moc życia.Myślę, że najdobitniej uczcił pracę rolnika Wielki Polak, Papież Św. Jan Paweł II mówiąc na spotkaniu z rolnikami w Krośnie w 1997 roku: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj, w czasach wielkich przemian, nie wolno o tym zapominać. Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – powiedział burmistrz Goliny.

W konkursie wieńców dożynkowych oceniano 14 prac. Każda była ciekawa i oryginalna. Jury w składzie: Stanisława Jasiczek, Ewa Kacprowicz, Teresa Rożek, Ewa Wendt, Damian Ciesielski nie miało łatwego zadania. I miejsce zajęła Kraśnica, II – Głodowo, III – Kawnice i Rosocha. Pozostałe wieńce – przygotowały je: Brzeźniak, Myślibórz, Lubiecz, Spławie, Adamów, Radolina, Przyjma, Kolno, RSP Węglewskie Holendry – otrzymały wyróżnienia. W konkursie na najbezpieczniejszą zagrodę gminy nagrodę przyznano Markowi Michalakowi.

Organizatorzy zadbali o ciekawą oprawę muzyczną, atrakcje dla najmłodszych, poczęstunek swojską grochówką oraz wiele innych atrakcji. Część artystyczną zainaugurował Zespół Śpiewaczy „Senior”, który przygotował okolicznościowy program artystyczny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy młodzieży szlifującej swój talent pod okiem Artura Wieczorka – instruktora muzyki w Domu Kultury w Golinie. Ponadto na scenie zaprezentował się zespół muzyczny z Kawnic, z piosenkami ludowymi i współczesnymi. A Kapela Podwórkowa Goliniaki Kraciaki wykonała tradycyjne pieśni folklorystyczne i miejskie. Pełen wrażeń dzień zakończyła zabawa z zespołem BezTremy. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami kulinarnymi, przygotowanymi przez mieszkańców sołectw gminy Golina, oraz pokazu maszyn rolniczych.

Organizatorzy serdecznie dziękują Stowarzyszeniu LGD ,,Solidarni w Partnerstwie” oraz wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Dożynek.