SOMPOLNO. Afirmacja życia i miłości
Edukacja plastyczna prowadzona w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury znowu przyniosła wymierne efekty. Dziewczęta z pracowni plastycznej otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia w dwóch konkursach plastycznych. XIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny “Darujmy światu pokój” Oświęcim 2014 był adresowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych sztukami plastycznymi, którzy pragną wypowiedzieć się na temat otaczającej rzeczywistości i podpowiedzieć nie tylko dorosłym, ale również swoim rówieśnikom, jak postępować, by uczynić świat piękniejszym i spokojniejszym, dobrym i przyjaznym. Prace konkursowe prezentują twórczość plastyczną będącą reakcją, przestrogą i protestem przeciwko złu dziejącemu się na świecie, przeciwko przemocy, twórczość afirmującą życie, miłość, przyjaźń, radość. Wskazują, jakie znaczenie dla dzieci i dorosłych całego świata ma pokój oraz poszanowanie drugiego człowieka.
Komisja po obejrzeniu 456 prac nadesłanych na konkurs postanowiła przyznać nagrodę specjalną dla Wiktorii Bartczak. Nagrody w kategorii wiekowej 7 – 10 lat otrzymały: Weronika Sztuba i Liwia Rumianowska, w kategorii wiekowej 11 – 13 lat: Zuzanna Ozdowy i Zuzanna Skalska, natomiast w kategorii wiekowej 14 – 16 lat: Milena Maciejewska. Wyróżnione zostały: Oliwia Kaczmarek, Julia Sztuba, Olga Ozdowy i Julia Bednarz.
Uczestnicy IV Ogólnopolskiego Konkursu pt. ,,Las – Moja Miłość” rywalizowali w trzech kategoriach: w konkursie literackim, fotograficznym i plastycznym. Pracownia plastyczna działająca przy M-GOK wzięła udział w konkursie dla plastyków amatorów. Prace miały być związane tematycznie z regionem Puszczy Białowieskiej i wykonane w konwencji wyłącznie czarno –białej, ponieważ zostały zaprezentowane w tomiku literackim. Mottem konkursu były wyjątkowo piękne słowa wypowiedziane latem 1928 roku przez J.E. księdza Biskupa Kubinę z okazji poświęcenia sztandaru Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Zagórzu: „Kto lasu nie kocha – ten Ojczyzny nie kocha – ten Boga nie kocha, a kto Boga i Ojczyznę miłuje – ten musi kochać las (…) Las bowiem swym majestatem sprawia wrażenie czegoś wielkiego i wspaniałego – las też właśnie jest jednym z najlepszych symboli wielkości i piękna naszego kraju (…)”.
M-GOK w Sompolnie sławił więc piękno białowieskiej przyrody, jak najlepiej potrafił. Wynikiem tych starań są dwa wyróżnienia: dla Olgi Ozdowy w kategorii wiekowej do 15 lat oraz dla Oliwii Kaczmarek w kategorii 16-20 lat.