POZNAŃ. Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie” wyróżnione

1

26 listopada Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie” uczestniczyło w Konferencji „Kobieca Wielkopolska Obywatelska”, zorganizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad konferencją objęła Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP. Celem spotkania było podsumowanie współpracy samorządu województwa z różnymi partnerami społecznymi działającymi na rzecz rozwoju i promocji obszarów wiejskich. Szczególną uwagę poświęcono aktywnym kobietom-liderkom oraz Lokalnym Grupom Działania – głównym animatorom działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców.

Konferencję otworzyła Emilia Dunal, dyrektor Departamentu PROW UMWW, która serdecznie przywitała gości i odczytała list od Tomasza Bugajskiego, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Następnie przedstawiono przykłady aktywności kobiet i mężczyzn na obszarach wiejskich, prezentując realizowane działania oraz projekty. Przedstawiciele Lokalnych Grup Działania złożyli na ręce dyrektor podziękowania wraz z koszem tradycyjnych rarytasów z Wielkopolski.

Poza tym podsumowano działalność Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego oraz wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursach „Sołtyska – Liderka” oraz „Kulinarne Rarytasy Wielkopolskiej Agroturystyki”. W drugim z konkursów nagrodę otrzymało Gospodarstwo Agroturystyczne „Owocowy Raj nad Zalewem” z gminy Stare Miasto, zajmując II miejsce. Serca komisji podbiły marynowane czereśnie w winogronowym occie winnym.

Na spotkaniu wyróżniono 5 Lokalnych Grup Działania, z 31 funkcjonujących w Wielkopolsce. Wśród docenionych znalazło się Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”. Otrzymało dyplom za aktywną współpracę z samorządem województwa wielkopolskiego oraz wspólne budowanie marki Wielkopolski jako regionu nowoczesnego i czerpiącego z bogatych tradycji wsi.

Na konferencji nie zabrakło również liderek z obszaru działania Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” reprezentujących gminy: Golina, Grodziec, Rzgów i Stare Miasto. Na stoisku Stowarzyszenia poza materiałami promocyjnymi prezentowane były także wyroby z wosku pszczelego, siana, koronki oraz wyroby z masy solnej, przygotowane przez lokalnych artystów. Zarząd ,,Solidarnych w Partnerstwie” reprezentował prezes Stowarzyszenia Ireneusz Ćwiek, a biuro Stowarzyszenia – dyrektor Iwona Bańdosz i specjalista Anna Lendzioszek.