OPOLE, KAWĘCZYN. Mistrzowie świata z Głuchowa

W dniach od 19 do 26 lipca w Opolu odbywały się XX Międzynarodowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTiF. Nasz kraj reprezentowały 3 drużyny, w tym dwie z województwa wielkopolskiego: żeńska MDP ŻDŻARY i chłopięca MDP GŁUCHÓW (gmina Kawęczyn, powiat turecki). Chłopcy osiągnęli rewelacyjny wynik i zdeklasowali konkurencję, zdobywając tym samym mistrzostwo świata.

W górnym rzędzie od lewej: Piotr Ziółkowski, Michał Chachuła, Katarzyna Zagozda, Julia Gebler, Aleksandra Ptak, Sylwia Brzezińska, Martyna Bekalarek, Natalia Stefaniak, Nikola Włodarczyk, Natalia Bogdańska, Karolina Pilarska, Karolina Jaroma, Karolina Maciejewska, Jarosław Pasik, Joanna Pasik. W dolnym rzędzie od lewej: Szymon Kasprzak, Konrad Fornalczyk, Patryk Janiak, Jan Gośliński, Arkadiusz Szymczak, Michał Królak, Michał Kowalczyk, Szymon Maciaszczyk, Andrzej Kasprzak, Błażej Kowalczyk.

Poniżej zdjęcie w większym rozmiarze:

W pierwszych trzech dniach odbywały się treningi, podczas których młodzież miała szansę zapoznać się ze sprzętem i obiektem, na którym rozgrywane były zawody. W czwartek nastąpił główny start. Dziewczęta swój bieg miały jako jedne z pierwszych. Osiągnęły bardzo dobre czasy zarówno w biegu sztafetowym, jak i w ćwiczeniu bojowym. Niestety, drobny błąd kosztował je 5 punktów karnych. Pozostało już tylko z niecierpliwością oczekiwać, jak wypadną rywalki. Ostatecznie dziewczęta uplasowały się na bardzo dobrym IV miejscu.

Chłopcy natomiast prezentowali swoje umiejętności jako jedni z ostatnich. Jako pierwsze wykonywali ćwiczenie bojowe, w którym uzyskali bardzo dobry czas i nie otrzymali żadnych punktów karnych. Ich bieg sztafetowy kończył całe zawody, a więc wiedzieli, jaki czas muszą osiągnąć, by wygrać. Z jednej strony działało to motywująco, ponieważ zdawali sobie sprawę, że są w stanie pokonać rywali. Z drugiej jednak presja mogła wywołać pomyłki. Do niczego takiego na szczęście nie doszło. Chłopcy osiągnęli rewelacyjny wynik i zdeklasowali konkurencję, zdobywając tym samym mistrzostwo świata.

Po południu odbyła się tzw. olimpiada obozowa. Są to konkurencje, w których młodzież może się wygłupiać i ubrudzić, na przykład rzucanie mokrymi gąbkami czy pokonywanie toru z zawiązanymi oczami. W tych zawodach chłopcy również się wykazali, zajmując drugie miejsce.

Piątek był dniem wycieczki do juraparku, a w sobotę nastąpiło wręczenie nagród oraz uroczyste zamknięcie Olimpiady. Chłopcy za pierwsze miejsce otrzymali dwa puchary. Jeden zostanie na pamiątkę, drugi jest pucharem przechodnim aż do następnych zawodów, czyli na dwa lata. Trofeum to jest bardzo cenne, ponieważ wykonano je z 4 kilogramów srebra, a jego aktualna wartość to ok 35 tys. euro. Dziewczęta za IV miejsce również otrzymały pamiątkowy puchar.

(nadesłała: OSP Głuchów)