RZGÓW. Aktywna młodzież z Pracowni Sławsk

IS_462

2 października uroczyście otwarto Pracownię Sławsk. To pomieszczenie w Domu Kultury przy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, które ma być artystyczną świetlicą wiejską. Młodzież wyremontowała je głównie własnymi siłami, zdobywając pieniądze na materiały w konkursie ,,Spółdzielnia pomysłów”, zorganizowanym przez jedną z instytucji bankowych. Jego celem było wsparcie oddolnych inicjatyw, które z pożytkiem dla lokalnej społeczności zmieniają otaczającą ją rzeczywistość. Pomysł ze Sławska – stworzenie świetlicy wiejskiej, która będzie integrować i rozwijać lokalną społeczność – znalazł się w finale. I otrzymał na realizację wsparcie finansowe w wysokości 10 tys. zł.

Projekt tak został opisany na stronie konkursu: ,,Naszym pomysłem na obudzenie sławskiej społeczności jest stworzenie miejsca wyjątkowego, miejsca, które nosić będzie nazwę Pracownia Sławsk. Pracownia kojarzy nam się ze sztuką, z warsztatem artysty. I faktycznie, odbywać się tam będą zajęcia plastyczne, ale nie będzie to tylko jedna z form aktywności podejmowanych w tym miejscu. Wypracowywać tam będziemy społeczeństwo obywatelskie, gdyż podejmowany dialog i integracja z pewnością doprowadzą do tworzenia coraz to nowych inicjatyw przez mieszkańców naszej wsi. Zacznijmy jednak od tego, że Sławsk to wieś położona w województwie wielkopolskim, niedaleko miasta Konina. Liczba mieszkańców to około 1700 – i ta duża ilość osób nie ma gdzie się spotkać w chłodne dni, nie ma gdzie posłać dzieci na warsztaty rozwijające ich wyobraźnię. Dlatego narodził się pomysł przekształcenia pomieszczenia, gdzie kiedyś mieściła się biblioteka, w bijące serce sławskiej kultury. Miejsce, które z pewnością zmieni naszą wieś! Gdzie będzie można przyjść ze znajomymi, pograć w gry planszowe, poczytać książkę czy wziąć udział w zajęciach plastycznych albo innych warsztatach i akcjach tam przeprowadzanych. Trzeba udowodnić mieszkańcom, że ciekawe rzeczy dzieją się nie tylko w miastach, a to, jak będzie wyglądało nasze otoczenie, zależy tylko od nas! W mieszkańcach Sławska drzemie ogromny potencjał, który trzeba wydobyć!”.

Tego rodzaju projekt autorstwa młodych ludzi z miejscowości wiejskiej to coś wyjątkowego w powiecie konińskim. Dlatego trudno się dziwić, że na uroczystości otwarcia Pracowni Sławsk pojawił się starosta koniński Stanisław Bielik. Inauguracja była bardzo udana. Nie zabrakło także artystycznych wrażeń, dzięki wystawie prac Klaudii Wrzesińskiej i Macieja Gila oraz występom muzycznym. A otwartość i gościnność podkreśliły lokalne potrawy przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.