KONIN. Dzień Stomika – róże na ulicach miasta

Jak co roku, 5 października obchodzony jest Krajowy Dzień Stomika. To ważny dzień dla wszystkich osób żyjących z wyłonioną stomią, a jest ich w Polsce ponad 40 tysięcy. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się stomicy. Już po raz kolejny, Fundacja STOMAlife organizuje 1 października w Koninie happening polegający na rozdawaniu róż – kwiatów, które stały się symbolem stomii.

Podstawowym celem Dnia Stomika jest oswojenie opinii publicznej z tematem stomii, a tym samym przełamanie licznych tabu, których istnienie często staje się barierą uniemożliwiającą powrót stomików do normalnego życia . Na świecie obchody tego dnia odbywają się co 3 lata i przypadają w pierwszą sobotę października. W Polsce organizowane są co roku – 5 października.

Mieszkańcy Konina nie bez powodu zostaną obdarowani różami – tak bowiem wielu stomików nazywa swoją stomię. Kwiat ten stał się również symbolem ogólnopolskiej kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”. W najbliższą sobotę, akcja kwiatowa Fundacji STOMAlife pojawi się również na ulicach: Warszawy, Szczecina, Inowrocławia, Gdańska, Krakowa, Katowic, Olsztyna, Lublina, Łodzi i Opola.

Powtarzamy naszą różaną sobotę, bo to przyjemny, ale również niezwykle skuteczny sposób na mówienie o stomii do ludzi, którzy z tym tematem nie mają wiele wspólnego. A to z kolei szalenie istotna kwestia wpływająca na jakość życia naszych podopiecznych, bo im większa wiedza na temat stomii, tym mniejsze obawy i lęki z nią związane. Boimy się nieznanego. Tak samo jest w przypadku tego trudnego tematu, jakim jest stomia” – mówi Dorota Minta, Prezes Fundacji STOMAlife, która działa na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej stomików. ”Gorąco zachęcam do spotkania z nami w najbliższą sobotę. Dla wielu z nas to tylko spacer i chwila rozmowy. Dla stomików to szansa na wyjście z ukrycia i powrót do normalnego życia” – dodaje.

W Koninie różaną akcję będzie można spotkać 1 października na ulicy 3 Maja już od godziny 11.00.

(nadesłane)