STARE MIASTO. Gimnazjaliści uczyli się o migracji

2

W sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Starym Mieście odbyły się warsztaty z krytycznego myślenia o migracji przygotowane dla gimnazjalistów. W warsztatach uczestniczyło ponad 50 uczniów ze szkół w Liścu Wielkim, Starym Mieście i Żychlinie.

Celem warsztatów było przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej migracji, czynników, jakimi jest spowodowana i jakie niesie za sobą konsekwencje dla ludzi i rodzin dotkniętych tych problemem. Młodzież miała szansę porównać z rzeczywistością wyobrażenia i wiedzę, jaką ma o uciekinierach przed represjami, migrantach ekonomicznych czy politycznych, muzułmanach i terrorystach.

Prowadząca warsztaty Urszula Puchalska, stypendystka Europejskiej Akademii Dyplomacji, już na wstępie pochwaliła się młodzieży, że temat zajęć jest jej bliski, ponieważ w dzieciństwie sama była uchodźcą, a wiele lat później migrantem. Dzięki temu warsztaty, które prowadzone były w formie wykładów i ćwiczeń zabawowych, były dla uczestników bardzo wiarygodne, pozwoliły na formułowanie otwartych i swobodnych wypowiedzi, które na koniec każdy mógł skonfrontować z faktami i wynikami badań przeprowadzonych na przestrzeni lat w całej Europie oraz doświadczeniami prowadzącej.

Organizatorem warsztatów byli gmina Stare Miasto i Europejska Akademia Dyplomacji, która realizuje program „Odczucia związane z migracją w krajach grupy Wyszehradzkiej i w Niemczech w latach 2016-2017”. Stare Miasto jest pierwszą w regionie i jedyną gminą wiejską w Polsce, która uczestniczyła w projekcie.

(Gmina Stare Miasto)