WIERZBINEK. Konferencja naukowa na temat pogranicza kujawsko-wielkopolskiego

IS_147

3 czerwca w sali zabytkowego pałacyku w Wierzbinku na kolejnej konferencji naukowej dotyczącej dziejów pogranicza kujawsko-wielkopolskiego spotkało się grono naukowców i miłośników historii. Patronat nad tym wydarzeniem objął Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zebranych powitał dr Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek. A słowo wstępne wygłosił prowadzący konferencję dr Jarosław Kołtuniak.

Tematyka referatów była bardzo różnorodna. Dr Tomasz Dziki z Archiwum Państwowego w Toruniu – Oddział we Włocławku mówił na temat komisarzy i naczelników obwodu kujawskiego oraz powiatu włocławskiego w latach 1816 – 1866. Prof. Aleksander Lasik z UKW w Bydgoszczy przybliżył proces tworzenia i organizacji struktur SS na pograniczu kujawsko-wielkopolskim. ,,Rejencja inowrocławska 1939 – 1945 – jednostka administracyjna z pogranicza Kujaw i Wielkopolski” – z takim tematem wystąpił prof. Włodzimierz Jastrzębski z UKW w Bydgoszczy. Tę uczelnię reprezentował także prof. Zdzisław Biegański, który przedstawił sprawy pogranicza Kujaw i Wielkopolski w pracach parlamentu Drugiej Rzeczypospolitej. Pierwszą część konferencji zakończył ks. mgr Mariusz Budkiewicz z Parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, mówiąc o genezie objawień Matki Bożej w Grąblinie.

Drugą część rozpoczął dr Zbigniew Górski z Wyższej Szkoły Demokracji im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu referatem ,,Inwentarz pałacu Mycielskich w Chociszewicach z 1792 r.”. Na temat duchowieństwa parafii Lubstów od połowy XIX wieku do II wojny światowej mówił ks. dr hab. Józef Szymański z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Trzech kolejnych prelegentów reprezentowało gminę Wierzbinek. Mgr Marian Kominkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. biskupa Romana Andrzejewskiego w Morzyczynie zainteresował zebranych pobojowiskiem bitwy pod Ignacewem 8 maja 1863 roku oraz planami ustalenia pełnej listy poległych. Mgr Krzysztof Żabierek z UKW w Bydgoszczy opowiedział o kanale Warta – Gopło jako drodze wodnej ku wielkiej Polsce. Natomiast mgr Emilia Habecka podzieliła się informacjami związanymi z życiem i działalnością Gustawa Gűntera – młynarza z Galczyc.