STARE MIASTO – WILCZYN. X Międzynarodowy Obóz Przetrwania

3

W dniach 16 – 20 sierpnia w Wilczynie odbył się X Międzynarodowy Obóz Przetrwania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jego organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Mieście.

Młodzież została zakwaterowana pod namiotami. Uczestników podzielono na zastępy integracyjne. Uczyli się pierwszej pomocy osobom tonącym, ćwiczyli rzuty kołem i rzutką ratowniczą, zapoznali się z łodzią wiosłową, sygnałami wydawanymi przez ratowników, budowali wały przeciwpowodziowe oraz poznali zasady pomocy tonącemu z brzegu. Mogli także skorzystać z kąpieli wodnej i słonecznej. Ponadto młodzież poznała zasady musztry, wybrane elementy z regulaminu zawodów CTiF, a także podstawy techniki zdobienia decoupage, dzięki czemu każdy samodzielnie zrobił sobie pamiątkę z obozu.

Organizator przygotował dla uczestników wyjazd do miejscowości Kaliska, gdzie można zobaczyć panoramę kopalni odkrywkowej, oraz do skansenu archeologicznego w Mrówkach. Jak na każdym obozie, zorganizowano ognisko i pieczenie kiełbasek, dyskotekę integracyjną, chrzest uczestników, podchody. Obóz odwiedził Biba, lubiany przez młodzież celebryta. Gośćmi obozu byli: druh Władysław Koliński, członek Głównego Sądu Honorowego; druh Grzegorz Matuszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Koninie i wójt gminy Rzgów oraz druh Ryszard Nawrocki, wójt gminy Stare Miasto. Szczególne podziękowania organizator składa gospodarzowi gminy Wilczyn – druhowi Grzegorzowi Skowrońskiemu – za daleko idącą pomoc w wielu sprawach organiacyjnych i technicznych. Dziękuje także kierownikowi, wychowawcom obozowym, tłumaczom i służbom technicznym, medycznym oraz kwatermistrzowskim.

Tegoroczny obóz był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ochotniczą Straż Pożarną w Starym Mieście.

Obóz zakończył się uroczystym apelem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, buton, kartki okolicznościowe i długopis. Oficjalnego zakończenia X Międzynarodowego Obozu Przetrwania dokonali: druh Władysław Koliński i druh Andrzej Piaskowski, życząc wszystkim uczestnikom szczęśliwego powrotu do domów i spotkania w roku następnym.

Informację przygotował: dh Andrzej Piaskowski